W przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska projekcie rozporządzenia w sprawie standardów emisyjnych z instalacji, skierowanym do konsultacji społecznych, organizacje branżowe reprezentowane przez KIB zaproponowały dokonanie zmiany definicji biomasy zawartej w paragrafie 5 ust 7, wg której biomasa to produkty składające się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa, spalane w celu odzyskania zawartej w nich energii.
Proponowany nowy zapis definicji brzmi: biomasa – produkty otrzymywane z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa, spalane w celu odzyskania zawartej w nich energii. Zamiana słowa „składające” na „otrzymywane” umożliwi uznanie gliceryny technicznej jako biomasy.
Przedstawiona propozycja jest wynikiem problemów z jednoznaczną interpretacją na kanwie obowiązujących przepisów prawnych pozwalających uznać glicerynę techniczną za biomasę.
W zakładach zajmujących się przemysłową produkcją estrów wyższych kwasów tłuszczowych produkowana jest m.in. gliceryna techniczna (powstała po uprzednim oczyszczeniu fazy glicerynowej), będąca produktem towarzyszącym w procesie otrzymywania biodiesla z oleju rzepakowego. W procesie estryfikacji powstają estry metylowe (lub etylowe) kwasów tłuszczowych (tzw. biodiesel) oraz faza glicerynowa. Następnie w celu uzyskania gliceryny technicznej (o wzorze chemicznym C3H3O3) otrzymana faza glicerynowa ulega np. odparowaniu zawartego w niej metanolu, odkwaszeniu mydeł i oddzieleniu kwasów tłuszczowych.
Tak otrzymywana gliceryna techniczna jest przede wszystkim substratem do produkcji gliceryny farmaceutycznej, ale może być również wykorzystana w innych celach technologicznych. Zawiera obok czystej gliceryny (min. 80% zawartości) również inne związki organiczne poza glicerolem (maks. do 6%), popioły (maks. do 5%) oraz wodę. Nie zawiera substancji szkodliwych i nie powoduje zagrożeń dla środowiska oraz zdrowia człowieka (Kartę charakterystyki gliceryny technicznej można znaleźć m.in. na stronie Rafinerii Trzebinia).
W praktyce życia codziennego mamy do czynienia z produktami naturalnymi i syntetycznymi, wytworzonymi w wyniku reakcji chemicznych. Gliceryna wytwarzana w procesie zmydlania, hydrolizy czy też transestryfikacji jest produktem pochodzenia roślinnego, wyodrębnionym z tłuszczu. Istotny na tym etapie jest oczywiście fakt, iż gliceryna nie jest syntezowana np. z propylenu. Korzystając ze stosowanego nazewnictwa produkt ten można nazwać biogliceryną (analogicznie do bioetanolu lub bioetanolu) i wykorzystywać do spalania.
Tomasz Pańczyszyn, KIB