Ten rok kończymy doświadczeniami ze sfery polityki. W wyborach samorządowych kandydaci wyjątkowo chętnie sięgali po argumenty związane z zagospodarowaniem przestrzeni. Chwilę po nich refleksje pobudziła katowicka konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu.

Trudno ocenić, które wydarzenia polityczne i w jakim stopniu wpływają na rozwój przestrzeni. W kampanii wyborczej, po raz pierwszy w zauważalnej skali, kandydaci sięgnęli po argumenty i obietnice, a często wręcz kusili wizjami urbanistycznymi. Może to wpłynąć na ich działania po wyborach ? zwycięzcy będą mieli pole do sprawdzenia swych wizji w praktyce, a ponieważ nie jest ona łatwa, to przegrani z pewnością użyją tego wątku w krytyce urzędującej władzy. W obu wypadkach korzyści odniosą lokalne społeczności.

Nie wszystkie wizje ułatwiają politykę ? jedne budzą optymizm, inne straszą zagrożeniami. Wśród tych drugich szczególne miejsce zajęły zjawiska i procesy związane ze zmianami klimatu. Komplikują się warunki termiczne w obszarach zurbanizowanych, wzmagają się też zjawiska ekstremalne, w szczególności opady skutkujące podtopieniami i zaburzające funkcjonowanie infrastruktury czy susze powodujące deficyty wody. Na zaburzenia cyrkulacji powietrza nakładają się jeszcze zanieczyszczenia.

Konwencja Klimatyczna

Miasta różnią się między sobą warunkami geograficznymi, zabudową i sposobem zarządzania, więc reagują w różny sposób na zmiany klimatu. Nieprze...