Ministerstwo Środowiska opublikowało kolejną wersję ustawy zmieniającej ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej. Dwa lata funkcjonowania ustawy z 11 maja 2001 r. (DzU Nr 63, poz. 639, z 2002 r., Nr 113, poz. 984 oraz 2003 r. Nr 7, poz. 78) pozwoliły na dokonanie analizy i oceny funkcjonowania systemu opłat produktowych i depozytowych w warunkach polskich i umożliwiły przygotowanie modyfikacji tego systemu z uwzględnieniem praktyki życia gospodarczego.
W nowej wersji ustawy wprowadzono wiele istotnych zmian. Należy do nich m.in. zapis, iż „przepisy ustawy nie dotyczą przedsiębiorcy, który dokonuje eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy uprzednio wprowadzonych na terenie kraju w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów lub produktów w opakowaniach w odniesieniu do tych produktów lub produktów w opakowaniach”. W nowelizacji pojawia się również dodatkowe znaczenie pojęcia przedsiębiorca, tzn. za przedsiębiorcę uważać się będzie także tego, który wprowadza towary na terytorium kraju w drodze importu lub wspólnotowego nabycia na potrzeby własne.
Wprowadzono też zmiany ograniczające możliwość samodzielnej realizacji obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych przez przedsiębiorcę tylko do odpadów przez niego wytworzonych. Nowością jest również ułatwienie dla przedsiębiorców polegające na potraktowaniu opa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?