Zmiany zasadnicze, ale nie kompleksowe
Opinia Towarzystwa Urbanistów Polskich odnosząca się do spraw ogólnych, związanych z projektem nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym i zagospodarowaniu terenu.
Poniższe uwagi są odzwierciedleniem dyskusji, jaka w Towarzystwie Urbanistów Polskich toczy się od dłuższego czasu w związku z zapowiadaną w dokumentach rządowych reformą planowania i zarządzania rozwojem. Zgłaszamy je, licząc na to, że po etapie prekonsultacji będzie jeszcze czas na refleksję, w jaki sposób zmieniać przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z uwzględnieniem kontekstu systemowego. Prosimy, aby poniższe uwagi traktować jako nasz głos w dyskusji na obecnym etapie reformowania planowania przestrzennego, a jednocześnie jako wyraz gotowości dalszego w niej uczestnictwa.
Zasadnicze zmiany
Przedstawiony do prekonsultacji projekt wprowadza zasadnicze zmiany do systemu planowania przestrzennego w Polsce – w zakresie zarówno struktury dokumentów, ich wzajemnych relacji, jak i procedur. Proponowane zmiany są więc znacznie szersze i głębsze od tego, czego można było się spodziewać w świetle zapowiedzi o nowelizacji przepisów – a nie napisania nowej ustawy. Z drugiej strony nie obejmują one zagadnień związanych z planowaniem zintegrowanym czy lokalizacją ...