Energia elektryczna generowana jest w coraz większych ilościach. Ogromny wpływ ma na to postępujący rozwój gospodarczy państw na całym globie, które łakną potężnych energetycznych zasobów.

 

Technologie umożliwiające różnorodne konwersje energii z chemicznej czy mechanicznej na elektryczną (gdyż te dwa rodzaje są najczęściej spotykane) rozpatruje się pod wieloma względami. Rzadko jednak zwraca się uwagę na pewien kluczowy czynnik, bez którego do generowania energii elektrycznej w ogóle by nie doszło. Mowa tutaj o zapotrzebowaniu na wodę.

W cyklu generowania energii elektrycznej wykorzystuje się bardzo duże ilości różnego rodzaju wody (odmienny od siebie sposób przygotowania oraz docelowy skład chemiczny). Dziś chcielibyśmy prześledzić, jak wygląda zużycie wody na cele chłodnicze. Są to wielkości znaczące, a z tego wynika fakt, że elektrownie oraz elektrociepłownie lokalizowane są w zdecydowanej większości przypadków w okolicach rzek, jezior lub sztucznych zbiorników.

Rodzaje paliw a zużycie wody

W tabeli przedstawione zostały różnego rodzaju metody generowania energii elektrycznej w podziale na rodzaj paliwa, sposób chłodzenia oraz zastosowaną technologię. Do zestawienia wybrane zostały trzy typy paliwa: jądrowe, gaz ziemny oraz węgiel kamienny. Ilość stosowanej wody zapisano w formie trzech wartości ? minimalnej, maksymalnej oraz mediany, czyli wartości środkowej. Wartości liczbow...