Przepompownia w Jaworznie (woj. śląskie) pracuje już normalnie – wynika z informacji rzecznika spółki Wodociągi Jaworzno Sławomira Grucela. W niedzielę, 13 września w przepompowni doszło do awarii, przez kilka godzin ścieki wpływały do Białej Przemszy.

– Przepompownia przy ul. Batorego w Jaworznie w minionych dniach przeszła kompleksowy przegląd techniczny. Jest w pełni sprawna i działa w trybie ciągłym – poinformował w poniedziałek PAP Sławomir Grucel.

O niedzielnej awarii i zanieczyszczeniu wód Białej Przemszy poinformowało w porannym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. Ścieki wpływały do rzeki przez około pięć godzin, między 15. po południu a 20. wieczorem. “Służby na miejscu zdarzenia nie stwierdziły zagrożenia chemicznego” – podało Centrum, informując, iż powodem awarii były zatkane filtry.

Rzecznik wodociągów sprecyzował, że powodem niedzielnego uruchomienia awaryjnego przelewu burzowego na Białej Przemszy był nagły napływ rurami kanalizacyjnymi elementów stałych, które zatkały działające przed przepompownią separatory.

– Było to zdarzenie czasowe, wywołane nagłym czynnikiem zewnętrznym – poinformował Grucel. Zapewnił, że po przeprowadzeniu i zakończeniu prac porządkowych, czyli wyczyszczeniu separatorów przez pracowników przedsiębiorstwa, przywrócono napływ ścieków do przepompowni.

Czytaj więcej

Skomentuj