Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru

Po pożarze w Przylepie WIOŚ wyznaczył kolejne punkty poboru
Zuzanna Łaba/PAP
02.08.2023, o godz. 15:13
czas czytania: około 2 minut
0

W związku z pożarem hali odpadów niebezpiecznych w Przylepie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze nadal prowadzi pomiary wód powierzchniowych, podziemnych, ścieków, gleby oraz powietrza – poinformowała rzeczniczka prasowa WIOŚ w Zielonej Górze dr Joanna Michalik-Pietraszak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pobory próbek wody prowadzone są w trybie ciągłym od 23 lipca. Pobór próbek gleby rozpoczęto 25 lipca. 30 lipca decyzją LWIOŚ został poszerzony obszar monitoringu wód powierzchniowych (Gęśnik i Łącza w Czerwieńsku, Łącza w Płotach oraz w ciek Zimny Potok), a także poboru próbek gleb (Płoty, Zielona Góra dzielnice: Przylep, Łężyca, Chynów, Zawada, Krępa, Jany i Stożne).

Jak przekazała rzecznika WIOŚ, poszerzenie obszaru monitoringu ma na celu zbadanie ewentualnego zanieczyszczenia gleby i wody przez wody popożarowe czy też substancje chemiczne, które na skutek pożaru znalazły się w powietrzu, wodzie i glebie.

Znane są wyniki badań

– Na chwilę obecną znane są wyniki emisji powietrza oraz niektóre wyniki prób wód powierzchniowych i podziemnych. Wyniki badań sukcesywnie przekazywane są przez WIOŚ do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – powiedziała Michalik-Pietraszak.

Dodała, że w kompetencjach WIOŚ nie leży nadzór wywożenia przez miejskie służby pozostałości po pożarze. Zajmuje się tym Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zielonej Górze. Wojewoda lubuski poinformował, że straż pożarna prowadzi działania zmierzające do uprzątnięcia wody pogaśniczej. W tym celu rozkładane są trociny, które po wykorzystaniu utylizowane są w certyfikowanej spalarni. Remediacja gruntu nastąpi po uprzątnięciu pogorzeliska i zakończeniu działań przez PSP.

Na cieku wodnym Gęśnik założone są trzy tamy absorbujące skażoną wodę. Zapory działają skutecznie i woda nie przedostaje się dalej – informują służby wojewody. Dodają, że od momentu wybuchu pożaru WIOŚ i PSP prowadzą badania jakości powietrza. Z kolei Sanepid bada publiczne i prywatne ujęcia wody. Uzyskane dotychczas wyniki prób wody nie stwierdzają skażenia.

Pożar hali w Przylepie

31 lipca Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. wydał komunikat, w którym do czasu wyjaśnienia sytuacji i otrzymania wyników badań nie zaleca spożywania produktów z ogrodów i korzystania ze studni z terenów przyległych do terenu objętego pożarem w Przylepie. Wodociągi Zielona Góra przekazały, że woda w miejskiej sieci wodociągowej jest zdatna do picia i użytku.

Pożar hali w Zielonej Górze/Przylepie, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł w sobotę 22 lipca. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że działania gaśnicze zakończyły się. W całej akcji na miejscu pożaru wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty.

Śledztwo dotyczące pożaru hali w Przylepie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych poprzez sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024