Reklama

envicon 2023 ad1a

Po prawie czterech dobach zakończyło się dogaszanie pożaru składowiska w Promniku

Po prawie czterech dobach zakończyło się dogaszanie pożaru składowiska w Promniku
MŁ/PAP
03.06.2022, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
1

Po prawie czterech dobach zakończyło się dogaszanie pożaru składowiska odpadów w Promniku (Świętokrzyskie). W akcję ratowniczą było zaangażowanych łącznie ponad 360 strażaków - poinformowała PAP st. ogn. Beata Gizowska, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Kielcach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Strażacy zgłoszenie o pożarze na składowisku odpadów komunalnych w Promniku (powiat kielecki, gmina Strawczyn) otrzymali przed godz. 3 w poniedziałek (30 maja). Ogień pojawił się w hali o wymiarach 80 na 120 metrów, przeznaczonej do składowania tworzyw sztucznych.

Jak poinformowała w piątek PAP st. ogn. Beata Gizowska, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Kielcach ostatnie zastępy straży wróciły do jednostek po godzinie 23 w czwartek. “Podczas tej akcji zużyto ponad 600 tys. litrów wody, która została wylana na hałdę palących się śmieci. Na miejscu rotacyjnie działało ponad 160 zastępów straży pożarnej, ponad 360 ratowników” – przekazała.

Spłonęło około 10 tys. metrów sześciennych śmieci

Spaleniu uległa powierzchnia 6,6 tys. metrów kwadratowych i około 10 tys. metrów sześciennych śmieci. “Zniszczona została praktycznie cała konstrukcja i pokrycie dachu nad halą, gdzie składowane były odpady i częściowo konstrukcja obiektu wykonana ze strunobetonu” – dodała.

Cała akcja trwała ponad 90 godzin. Na razie trudno oszacować wartość zniszczonego mienia. Przyczyny pożaru będzie badać specjalnie powołany zespół ekspertów z zakresu pożarnictwa.

Czynności na miejscu podjęły już policja i WIOŚ. Przesłuchiwani są świadkowie i zabezpieczany monitoring z kilkudziesięciu kamer znajdujących się na terenie zakładu. Z kolei przedstawiciele Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki wody odciekowej z miejsc magazynowania odpadów. Ma to pozwolić ustalić, jaki wpływ na środowisko miało to zdarzenie.

To nie pierwszy pożar w tym miejscu. W lipcu 2019 roku paliły się hałdy śmieci na ok. 1,4 tys. m kw. terenu.

 

 


Pożar odpadów w Promniku pod Kielcami

Świętokrzyskie. Pożar na składowisku odpadów w Promniku; na miejscu 26 zastępów straży


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


ciekawski

Komentarz #171287 dodany 2022-06-04 22:26:55

Nie wiem co sądzić o przyczynach takich pożarów ,ale sądzę iż jest to celowe t.z celowe zaprószenie i nie ma winnych. Już raz komentowałem ten temat wyjaśniając w jaki sposób należy zabezpieczać ,oraz jakie wymogi powinno obowiązywać zarządzających i obiekty składowisk. Tyle wody ,tyle ludzi i sprzętu a jaki syf pozostał to się okaże po kilku latach a winnych również nie znajdziecie. Ktoś zyskał a winnych nie będzie ,wystarczy zastosować odpowiednie wymogi a problem nie powtórzy się .Strażacy przyjadą przy zarzewiu ognia w 5 minut podłączą strumień i po 15minutach zwijając węże odjadą pozostawiając straż pilnującą z konewkami. A jak te klocki poustawiać proszę o kontakt a przeszkolenie przeprowadzę bezpłatnie. Jeśli to ,,wypali,, zapewniam że wszystkie pożary gaszone tym sposobem trwać będą bez potrzeby angażowania armii strażaków i minimum kosztów. Ps Nasza katedra również paliła się a patrząc na to wpadłem na pomysł szybkiego reagowania ,lecz po pożarze ksiądz z którym rozmawiałem nie oddzwonił ,widocznie nie wierzył lub spanikował po jego podejrzeniu .

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Pożary odpadów
css.php
Copyright © 2023