Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Podlaskie. 11,5 mln zł na budowę zbiorników małej retencji dla 24 wsi

Podlaskie. 11,5 mln zł na budowę zbiorników małej retencji dla 24 wsi
pap/jw
27.05.2024, o godz. 11:21
czas czytania: około 2 minut
0

Do siedmiu podlaskich gmin trafi 11,5 mln zł na budowę lub przebudowę zbiorników małej retencji wody w 24 wsiach w regionie. Dziś w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie. To kluczowe inicjatywy ze względu na zmieniający się klimat i suszę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Mała retencja polega na gromadzeniu wody w niewielkich zbiornikach poprzez zatrzymywanie lub spowalnianie spływu wód, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego.

Zbiorniki retencyjne służą do gromadzenia wód opadowych, roztopowych, ale też wód gruntowych czy płynących.

Zarządzanie zasobami wodnymi

Pieniądze na te inwestycje pochodzą z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 z puli na zarządzanie zasobami wodnymi. Konkurs na te dotacje był przeprowadzony na przełomie 2023 i 2024 r. Na jedno zadanie gmina może dostać maksymalnie 500 tys. zł.

Zbiorniki będą budowane lub przebudowywane w gminach: Drohiczyn, Kulesze Kościelne, Milejczyce, Narew, Siemiatycze, Wysokie Mazowieckie oraz Śniadowo (umowa z tą gminą na budowę otwartego zbiornika retencyjnego będzie podpisana w innym terminie). Niektóre z gmin będą budować zbiorniki nawet w siedmiu wsiach na swoim terenie.

Reakcja na zmiany klimatu

Władze samorządu województwa podlaskiego podkreśliły, że budowa takich zbiorników jest ważna ze względu na zmieniający się klimat i suszę.

Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk zapowiedział, że kolejny, drugi konkurs na takie inwestycje będzie organizowany w lipcu. Zachęcał samorządy, aby wzięły w nim udział. Do rozdysponowania ma być również kilkanaście milionów złotych.

Obecny na konferencji wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski (kandydat do PE) dodał, że retencja wody to zagadnienie, które wymaga natychmiastowych działań: budowy i przebudowy zbiorników, ale też zmian w gospodarowaniu wodą. – Jest to obszar, który wymaga dofinansowania, współdziałania rządu z samorządem, wykorzystania wszelkich środków – powiedział Krajewski.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024