Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Podlaskie. 85 mln zł z UE na budowę i modernizację dróg lokalnych

Podlaskie. 85 mln zł z UE na budowę i modernizację dróg lokalnych
MŁ/PAP
15.12.2022, o godz. 13:48
czas czytania: około 2 minut
0

85 mln zł z UE trafi do 36 samorządów w województwie podlaskim na budowę i modernizację dróg lokalnych - poinformował w czwartek urząd marszałkowski podczas podpisywania umów z samorządami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014–2020 w ramach działania “Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.

Jak mówił przed podpisaniem umów marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, ze względu na ograniczoną alokację środków w tym konkursie, nie udało się objąć dofinansowaniem wszystkich pozytywnie ocenionych projektów.

– Cieszymy się z tego, co mamy. To jest 85 mln (zł), które trafi do was, to są pieniądze i drogi, a te pieniądze, które będą służyły wam, waszym mieszkańcom – mówił marszałek zwracając się do samorządów.

Poinformował, że tym konkursem zamykany jest PROW w tej perspektywie unijnej finansowej i – jak dodał – można rozpocząć kolejną. Mówił, że w nowej perspektywie jest o wiele więcej środków m.in. skierowanych do samorządów lokalnych.

Z 58 pozytywnie ocenionych projektów, 36 do realizacji

Na liście zamieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu marszałkowskiego znalazło się 58 pozytywnie ocenionych projektów, których dofinansowanie wyniosłoby łącznie ponad 135 mln zł. Do realizacji wybrano 36 pomysłów najwyżej ocenionych na łączną kwotę 85 mln zł.

Jak mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz, konkurs na budowę i modernizację lokalnych dróg to ostatnie rozdanie w ramach PROW w tej perspektywie. Dodał, że nabór pokazał, jak bardzo koszty wszystkich modernizacji poszły do góry. Mówił, że ostatni nabór w takim konkursie miał miejsce w 2016 roku, wtedy udało się dofinansować blisko 100 samorządów na kwotę prawie 100 mln zł. – To pokazuje jak wszystkich nas dotykają koszty kryzysu – mówił. Łukaszewicz powiedział, że dzięki dofinansowaniu projektów powstanie ponad 70 km dróg.

Dofinansowanie otrzymał m.in powiat siemiatycki. Jak mówił na spotkaniu starosta siemiatycki Marek Bobel, dzięki blisko 5 mln zł powiat przebuduje ponad 5 km drogi powiatowej prowadzącej do miejscowości Grodzisk. Bobel dodał, że dzięki temu powstanie “objazd” do Drohiczyna.

Gmina Czyżew natomiast zmodernizuje drogi gminne; dofinansowanie to ponad 2,1 mln zł. Jak mówiła burmistrz Anna Bogucka, zakres zadań gmin wiejskich i wiejsko-miejskich jest bardzo duży, ale w budżetach środki na budowę dróg to “duża i ważna pozycja”. Dodała, że w ramach projektu zostaną przebudowane dwie drogi w Czyżewie, m.in do powstającego budynku komunalnego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024