Reklama

AD1A VEOLIA [03.12-12.12.24]

Pogorszenie jakości wody w wodociągu Strzelce Wielkie

Pogorszenie jakości wody w wodociągu Strzelce Wielkie
R.G.
26.08.2024, o godz. 14:26
czas czytania: około 2 minut
0

W sobotę, 24 sierpnia br., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu (woj. wielkopolskie), wydał komunikat w sprawie pogorszenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Strzelce Wielkie. Stwierdzono tam pogorszenie się jakości wody, przekroczenie norm mikrobiologicznych i wprowadzono ograniczenia spożycia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wodociąg w Strzelcach Wielkich zaopatruje w wodę mieszkańców miejscowości: Strzelce Wielkie, Strzelce Małe, Grabonóg (od nr 1 do nr 65), Tanecznica, a także Piaski (ulice: Krótka; Miastkowskiego; Mickiewicza; Plac Wolności; Polna; Wojska Polskiego; Wschodnia; Wiatraczna; Żwirki i Wigury; Kasprzaka – od nr 1 do 18 oraz od 28 do 39; Warszawska – od nr 43 do 89).

Spożycie tylko po przegotowaniu

Na podstawie przeprowadzonych badań kontrolnych jakości wody oraz podjętych przez producenta wody – Miejski Związek Wodociągów i Kanalizacji – działań naprawczych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu, informuje, że woda z sieci wodociągu publicznego w Strzelcach Wielkich nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu (woda wymaga co najmniej 2 minuty gotowania.

Przegotowania wymaga też woda: do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Tylko do celów socjalno-technicznych

Woda bez przegotowania może być natomiast stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet. Zaleca się też, aby niemowlęta oraz dzieci do 3-ciego roku życia spożywały wodę butelkowaną.

Obecnie trwają również prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniającej wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).

Zwiększenie zawartości chloru

Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie.

Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024