1 / 7

W Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się targi ochrony środowiska Pol-Eco System 2019. Merytoryczną część wydarzenia rozpoczęła konferencja Ministerstwa Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecny rok to czas podsumowań działania NFOŚiGW ze względu na 30-lecie Funduszu. – Model finansowania ochrony środowiska w Polsce w ciągu 30 lat się sprawdził. Przebyliśmy długą drogę – ocenił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Szef resortu przypomniał, że obecnie środki można pozyskać m.in. na walkę ze smogiem w programie “Czyste Powietrze”, ochronę klimatu, czy energię prosumencką w programie “Mój prąd”.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

W czasie oficjalnego otwarcia targów Pol-Eco System 2019 minister Kowalczyk przypomniał, że tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest gospodarka odpadami, którą resort chce “do końca uporządkować”. Podkreślił jednocześnie, że wysiłki w ochronie środowiska muszą prowadzić do tego, aby możliwie zminimalizować wpływ człowieka na ekosystem.

Do końca uporządkować gospodarkę odpadami

Henryk Kowalczyk mówił, że gospodarka odpadami jest obecnie dla ministerstwa jednym z największych wyzwań. – Udało się zapanować nad plagą pożarów. Przyczyną było niewłaściwe gospodarowanie. Wydaliśmy skuteczną walkę mafii śmieciowej. Istotnym celem wdrożenia pakietu odpadowego jest podniesienie poziomu recyklingu, ale nie może się to odbywać kosztem mieszkańców. Do tego wdrożone zostaną odpowiednie narzędzia, np. Baza danych odpadowych – mówił Henryk Kowalczyk.

O misji Narodowego Funduszu i roli wojewódzkich funduszy ochrony środowiska mówił prof. Roman Niżnikowski, przewodniczący rady nadzorczej NFOŚiGW. – Celem nie jest zysk, a efekt ekologiczny i dopiero on jest obudowywany finansowo.

Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, skupił się na nowej perspektywie dofinansowań z Unii Europejskiej i zauważył jak bardzo w ostatnich latach wzrosła rola projektów środowiskowych dla obywateli.

Środowisko interesuje wszystkich

– Temat środowiska, energii i odpadów stały się głównymi tematami debat publicznych. Działalność funduszy jest obecnie w centrum tego, co interesuje ludzi – odnotował.

Polska ma duży dług technologiczny (m.in. nieocieplone domy, stare piece), który musi wyrównać względem innych krajów Unii Europejskiej – stwierdził Piotr Woźny. Zapewnił, że pojawią się pieniądze na nadrobienie tych zaległości.

Piotr Woźny, zapytany przez jednego z dziennikarzy o program “Kawka” wspierający wymianę starych pieców, powiedział, że żałuje, iż program się zakończył. – “Kawka” przetransformowała się w “Czyste Powietrze”, mam nadzieję, że uda nam się dołączyć do tego budynki wielorodzinne – powiedział prezes NFOŚiGW. W walce ze smogiem ma pomóc także wiedza dr inż. Ludomira Dudy, specjalisty ds. innowacyjnych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym, który wspiera swoim doświadczeniem Narodowy Fundusz.

Nagrody dla produktów i dziennikarzy

NFOŚiGW wyróżnił także dziennikarzy zajmujących się ochroną środowiska i opisujących działalność Funduszu. Nagrody otrzymali: Aleksandra Rogala (“Puls Biznesu”), Jakub Pawłowski (“Dziennik Gazeta Prawna”) Jacek Krzemiński (PAP), Aleksandra Michałek-Tycner (Polskie Radio).

W czasie oficjalnego otwarcia targów nagrodzono laureatów konkursu “Produkt w obiegu”, wręczono certyfikaty EMAS i Złote Medale MTP dla najlepszych wystawców. Zaprezentowano też wyniki drugiej aukcji jednostek dwutlenku węgla organizowanej przez Lasy Państwowe.

Złote Medale MTP targów Pol-Eco System 2019 otrzymali:

  • aerodynamiczny system montażowy Triton;
  • elektryczny przesiewacz bębnowy Maxx E z serii green efficiency produkcji Komptech;
  • kanałowa prasa belująca Pronar HPBK-67HA;
  • pojemnik na odpady komunalne Contenur C1100 H/C1100TC H;
  • ramię wysięgnikowe KWT 651EP Samasz;
  • separator folii Matthiessen FR2000;
  • separator powietrzny Protechnika;
  • separator powietrzny Ecohog EH1500-SM1;
  • system indywidualnej segregacji odpadów T-Master;
  • zamiatarka Kärcher MC 250.

Ewidencja odpadów na nowo. Szkolenie “Przeglądu Komunalnego” przygotuje do systemu BDO

BDO szkolenie 750 x 300
UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj