Pół miliarda na drogi w siedmiu województwach

Pół miliarda na drogi w siedmiu województwach
PAP/szp
21.05.2020, o godz. 8:23
czas czytania: około 3 minut
0

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji dziewięć programów inwestycji drogowych, związanych m.in. poprawą bezpieczeństwa i wzmocnieniem nawierzchni, których łączny koszt to prawie 500 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Inwestycje będą związane z rozbudową odcinków dróg i wzmocnieniem ich nawierzchni do przenoszenia obciążeń o nacisku 11,5 t/oś, poprawą odwodnienia, poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i sygnalizacji świetlnej, poprawę oświetlenia przejść dla pieszych oraz zabezpieczeniem przed nadmiernym hałasem komunikacyjnym.

Prace te będą prowadzone w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, lubuskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim, śląskim i warmińsko–mazurskim.

W województwie dolnośląskim przewidziano budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż AOW A8 dla posesji przy ul. Melioranckiej 52 we Wrocławiu. Prace obejmą budowę ekranu akustycznego o długości 485 m i wysokości 7 m, w celu ograniczenia oddziaływania akustycznego autostrady A8 w rejonie posesji zlokalizowanych przy ul. Melioranckiej we Wrocławiu. Termin realizacji to 2020 r.

Zabezpieczenia przeciwhałasowe powstaną także wzdłuż AOW A8 dla posesji przy ul. Żernickiej 152 i 154 we Wrocławiu. Powstanie tam ekran akustyczny o łącznej długości ok. 750 m i wysokości 6 m w celu ograniczenia oddziaływania akustycznego A8 w rejonie posesji zlokalizowanych we Wrocławiu przy ul. Żernickiej. Budowa potrwa do 2021 r.

W województwie mazowieckim zaplanowano budowę ekranów akustycznych w ciągu DK 61 na odcinku od ul. Głównej w m. Stasi Las do skrzyżowania z ul. Karolińską w Serocku. Ekrany o łącznej długości 90 m powstaną w 2021 r. po lewej stronie drogi krajowej nr 61.

Na Mazowszu przewidziano także rozbudowę DK 79 na odc. Magnuszew – Ryczywół. Prace które zaplanowano na lata 2023-2025 obejmą podniesienie nośności nawierzchni DK79 do 11,5 t/oś. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę skrzyżowań, budowę/przebudowę zatok autobusowych, chodników, ciągów pieszo–rowerowych, budowę dróg do obsługi terenów przyległych, systemu odwodnienia oraz oznakowania i urządzeń BRD.

Z kolei w województwie lubelskim planowana jest rozbudowa DK 27 na odc. Żary – Nowogród Bobrzański. Inwestycja obejmuje podniesienie nośności nawierzchni DK27 do 11,5 t/oś oraz budowę obwodnicy m. Bieniów. W ramach zadania wykonana zostanie również m.in. przebudowa skrzyżowań, rozbudowa zatok autobusowych, budowa wiaduktu, kanału technologicznego oraz ścieżki rowerowej. Termin jej realizacji to lata 2024-2029.

W Zachodniopomorskiem planowana jest budowa kanalizacji deszczowej w ciągu drogi krajowej nr 22 w m. Strączno. Zadanie, które będzie realizowane w tym roku, obejmuje budowę kanalizacji deszczowej w ciągu drogi krajowej nr 22 na odcinku 1,05 km.

W województwie świętokrzyskim zatwierdzono rozbudowę drogi krajowej nr 79 na odcinku Ożarów – Sobótka. Zadanie obejmuje podniesienie nośności nawierzchni DK79 do 11,5 t/oś, dobudowę opasek zewnętrznych 2×0,5 m, przebudowę przepustów pod drogą główną, przebudowę zatok i chodników, uzupełnienie brakujących chodników, przebudowę skrzyżowania z drogą kolejową (wiadukt). Prace będą prowadzone w latach 2023-2025.

Według planów MI w województwie śląskim zostaną zbudowane zabezpieczenia przeciwhałasowe wzdłuż DK1 w Pszczynie w rejonie ul. Żeglarskiej. Inwestycja – prowadzona w tym i przyszłym roku – obejmuje budowę ekranów akustycznych o długości około 700 m i wysokości około 5,5 m oraz przebudowę ul. Żeglarskiej o długości około 500 m.

W województwie warmińsko-mazurskim przewidziano rozbudowę drogi krajowej nr 15 w miejscowości Rożental. Prace obejmą podniesienie nośności nawierzchni DK15 do 11,5 t/oś, przebudowę skrzyżowania na rondo w km 346+300, likwidację skrzyżowania z drogą powiatową nr 1214N, budowę korpusu drogowego o przekroju jednojezdniowym 1×2, odtworzenie istniejących zatok autobusowych w innej lokalizacji wraz z peronami i dojściami oraz budowę chodników, przejść dla pieszych, oświetlenia drogowego przeznaczonego dla przejść dla pieszych. Realizację tej inwestycji zaplanowano na lata 2022-2023.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2025