Profesjonalne systemy rowerów miejskich pojawiły się w Polsce w połowie 2011 roku. Po czterech latach podobne systemy funkcjonują już w jedenastu miastach, a ich największy operator – Nextbike Polska ogłosił właśnie 600-tysięczną rejestrację użytkownika i 8-milionowy wynajem roweru.

Moda na ekologiczną komunikację miejską wciąż nabiera rozpędu – świadczy o  tym fakt, że w porównaniu do ubiegłego roku, poziom natężenia wypożyczeń wzrósł o prawie 50%.

Rekordy popularności

Przed rokiem sezonowy licznik wypożyczeń wskazywał niewiele ponad 1,5 mln wynajmów w 9 polskich miastach, gdzie obecne były systemy obsługiwane przez Nextbike Polska. Na tym samym etapie w sezonie 2015 liczba wynajmów to już 2 308 817, a z wypożyczalni można korzystać w 11 miastach.

Rozwój ekologicznego transportu, którego najlepszą reprezentacją są rowery miejskie, przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Kiedy zaczynaliśmy wdrażać systemy bezobsługowych wypożyczalni w 2011 roku, w wielu miastach traktowano je jedynie jako ciekawostkę. Dziś moda na publiczne jednoślady opanowała całą Polskę i w wielu miastach, jak Warszawa czy Wrocław, trudno już wyobrazić sobie komunikację bez udziału naszych wypożyczalni – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Teraz świętujemy rejestrację 600-tysięcznego użytkownika oraz 8-milionowy wynajem, ale równie mocno cieszy nas ok. 48% wzrost wypożyczeń w stosunku do ubiegłego roku, wdrożenia systemów w nowych miastach oraz rozbudowa i modernizacja już działających sieci wypożyczalni. To pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – dodaje.

Od momentu pojawienia się rowerów miejskich w Polsce, w miejskich systemach zarejestrowało się ponad 600 tysięcy osób, które dokonały ponad 8 milionów wypożyczeń. 8-milionowy wynajem miał miejsce w środę, 22 lipca w ramach warszawskiego systemu Veturilo – użytkownik sięgnął po rower na stacji „Radiowa – Fontanna”, by po kwadransie zwrócić go w lokalizacji „Galeria Bemowo”. 600-tysięczną rejestrację w ramach sieci wypożyczalni rowerów publicznych Nextbike odnotowano z kolei dzisiaj, 23 lipca, a jubileuszowy użytkownik dołączył do klientów Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Czytaj także >>> Poznański Rower Miejski po modernizacji. Integracja z PEKA już wkrótce?

Bieżący rok jest rekordowy pod względem zainteresowania rowerami miejskimi.Od początku marca, kiedy sezon rozpoczynał się w pierwszych miastach (m.in. w Warszawie) odnotowano 2 308 817 wynajmów. Z kolei tegoroczna liczba rejestracji sięgnęła 125 754 osób – oznacza to, że grono rowerzystów miejskich w całej Polsce na przestrzeni niecałych pięciu miesięcy powiększyło się aż o 26 procent.

Średni czas pojedynczego wypożyczenia to obecnie ok. 24 minut. Dzienny rekord wypożyczeń odnotowano 11 czerwca, kiedy po jednoślady w całej Polsce sięgano niemal 30 tysięcy razy. Najaktywniejszy użytkownik w tym sezonie wypożyczał rowery już 782 razy (od 1 marca w Warszawie), co oznacza, że codziennie 5-6 razy wypożycza jednoślady z publicznej wypożyczalni! Z kolei rekordzista w całej historii polskich rowerów miejskich ma już na koncie 2 257 wynajmów (również w ramach systemu Veturilo), a więc od sierpnia 2012 roku, kiedy wystartował system w Warszawie, wypożycza rowery codziennie (!), średnio po 3 razy w ciągu doby.

15105024673_e7567b5010_k
Fot. Nextbike Polska


Samorządy wspierają rozwój miejskich wypożyczalni

Rosnąca popularność rowerów jest dostrzegana przez samorządy, dlatego bieżący rok stoi pod znakiem rozwoju i modernizacji miejskich sieci wypożyczalni.

Od końca kwietnia w nowej formule działa system we Wrocławiu. Rozbudowa sieci do 73 stacji i 730 rowerów oraz unowocześnienie systemu zaowocowała tam ogromnym skokiem zainteresowania siecią wypożyczalni. O ile przez cały zeszły rok wrocławianie sięgali po rowery ok. 130 tysięcy razy, o tyle w ciągu niecałych trzech miesięcy obecnego sezonu, dokonali już 442 028 wynajmów.Ponadto spośród 100 tysięcy zarejestrowanych użytkowników, prawie 30 tysięcy dołączyło do grona wrocławskich rowerzystów miejskich właśnie w bieżącym sezonie.

Podobnie jest w stolicy Wielkopolski, gdzie w ubiegły poniedziałek w nowym kształcie uruchomiono Poznański Rower Miejski System został rozbudowany do 30 stacji i ponad 350 rowerów (jeszcze w czasie wakacji te liczby wzrosną do, odpowiednio, 37 i ponad 440), wszystkie lokalizacje wyposażono w elektrozamki, a nowe stacje – w ekrany dotykowe i panele płatnicze, co jest pierwszym tego typu wdrożeniem w kraju. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Dotychczasowa dzienna średnia wypożyczeń Poznańskiego Roweru Miejskiego w lipcu wynosiła ok. 320. Tymczasem w ciągu dwóch kolejnych dni po poniedziałkowym (13.07) otwarciu, poznaniacy mimo nie zawsze sprzyjającej pogody, dokonali prawie 1 200 wynajmów! W stosunku do ilości wypożyczeni w niedzielę (12.07), we wtorek (14.07) zanotowano skok o 100%, a w środę (15.07) o 200%.  W ostatni piątek liczba wypożyczeń sięgnęła 755, co jest rekordem w całej historii poznańskich wypożyczalni.

Na fali zainteresowania systemami bezobsługowych wypożyczalni, kolejne miasta i gminy decydują się na wdrażanie podobnych inwestycji. Ostatnio na polskiej mapie rowerów miejskich pojawił się Juchnowiec Kościelny, który podjął decyzję o uruchomieniu systemu 2 stacji i 20 rowerów – w pełni kompatybilnego z białostocką siecią BiKeR. Juchnowiecki „Rower Gminny” wystartował na początku lipca.

Czytaj więcej

Skomentuj