Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

POLECO 2024 – biznesowe wydarzenie dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska

POLECO 2024 – biznesowe wydarzenie dla zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska
Grupa MTP
05.11.2024, o godz. 8:35
czas czytania: około 5 minut
0

Targi POLECO 2024 potwierdziły swój status kluczowego wydarzenia biznesowego w branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, przyciągając ponad 5000 uczestników gotowych nawiązać wartościowe kontakty handlowe oraz wymienić się wiedzą o najnowszych trendach i technologiach w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Wystawcy z 10 krajów zaprezentowali innowacyjne rozwiązania – od zaawansowanych maszyn do segregacji i recyklingu po nowoczesne systemy logistyczne i informatyczne dedykowane zarządzaniu zasobami oraz systemy do wdrożenia systemu kaucyjnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Bogata oferta obejmowała również maszyny budowlane, do zimowego i letniego utrzymania dróg, a także systemy do przeładunków odpadów. Wystawcy, w tym organizacje odzysku, zakłady recyklingu i producenci technologii recyklomatów, stawiali na innowacyjność, proponując produkty odpowiadające na konkretne wyzwania związane z gospodarką odpadami i zrównoważonym rozwojem.

Program konferencji i debat towarzyszących POLECO 2024 przyciągnął kluczowych graczy rynkowych oraz ekspertów, którzy omawiali strategie na przyszłość i nowe modele biznesowe. – To była nie tylko wystawa technologii, lecz także przestrzeń do strategicznych rozmów, które wyznaczą dalszy kierunek rozwoju branży, inspirując do wprowadzania bardziej ekologicznych i opłacalnych rozwiązań – podkreśla Paulina Pietrzak, dyrektor targów POLECO.

Produkty odznaczone złotem

Po raz kolejny kapituła konkursu przyznała Złote Medale na targach POLECO. Jak podkreślali eksperci oceniający zgłoszone rozwiązania, wybór laureatów był bardzo trudny z uwagi na ich wysoki poziom innowacyjności oraz unikalne cechy związane ze zrównoważonym rozwojem. Kapituła postanowiła przyznać siedem Złotych Medali produktom zgłoszonym przez wystawców targów POLECO. Nagrodzono Biodegradowalne kompostowalne worki na odpady zielone i kuchenne z taśmą ściągającą, Klasyfikator Coanda, Maszynę rozpakowującą SMIMO120, Platformę i-STEP, Butelkomat Sielaff SiCompact ECO M, Rozdrabniacz jednowałowy Arctos i Separator frakcji organicznych od opakowań Twister. Laureatem plebiscytu Złoty Medal Wybór Konsumentów została maszyna rozpakowująca SMIMO120.

Circular Economy Summit

Wydarzenie przyciągnęło ekspertów, przedsiębiorców i przedstawicieli branży, którzy dzielili się przykładami dobrych praktyk i nowoczesnymi technologiami wspierającymi recykling oraz ponowne wykorzystanie surowców. Panele zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, SMM Legal, Ziemski&Partners, Wastes Service Group, Izbę Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem, Warszawski Standard Zielonego Budynku, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu, Green Recovery Organizację Odzysku oraz Grupę MTP cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Transformacja niskoemisyjna, działania ukierunkowane na adaptację do zmian klimatu kluczowe do rozwoju infrastruktury komunalnej, a także spółki komunalne w świetle zielonej transformacji były kluczowymi tematami Circular Economy Summit. Uczestnicy wydarzenia próbowali odpowiedzieć na pytania jak włączyć baterie do krajowej i europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego, a także czy jesteśmy gotowi na wdrożenie systemu kaucyjnego? Dyskutowano również o przemyśle 4.0. w branży bateryjnej i automotive, nowym Rozporządzeniu WSR (Waste Shipment Regulation), nowych regulacjach w zakresie surowców krytycznych i strategicznych, a także o potencjale i przyszłości recyklingu odpadów metali. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy dotyczące dyrektywy opakowaniowej, poziomów recyklingu opakowań, standardów zrównoważonego budownictwa w miastach.

Dobre praktyki gospodarki odpadowej – porozmawiajmy o… vol.3

Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu, Fundacja PlasticsEurope Polska oraz Grupa MTP zorganizowali trzecią edycję konferencji „Dobre praktyki gospodarki odpadowej – porozmawiajmy o…”, podczas której omawiano innowacyjne rozwiązania oraz wyzwania w zarządzaniu odpadami. Eksperci oraz praktycy z branży dzielili się doświadczeniami na temat zrównoważonego recyklingu i nowoczesnych metod gospodarowania odpadami. Paneliści podkreślali znaczenie edukacji oraz współpracy międzysektorowej w celu minimalizowania odpadów i promowania ekologicznych praktyk w gospodarce odpadami.

W konferencji udział wzięło ponad 20 prelegentów, a także kilkuset słuchaczy, którzy z zaciekawieniem uczestniczyli w kolejnych punktach programu wydarzeń. Oprócz rozmów odbywających się na scenie – niewątpliwym atutem konferencji były dyskusje prowadzone po zakończonych oficjalnych punktach konferencji i w przerwach, co pozwalało na wymianę doświadczeń i networking.

Recykling pojazdów w pigułce

Kolejnym wydarzeniem, które odbyło się podczas targów POLECO 2024 była konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS i Grupę MTP „Recykling pojazdów w pigułce”. W programie znalazły się kwestie związane z recyklingiem samochodów i zrównoważonym zarządzaniem odpadami pojazdów wycofanych z eksploatacji. Spotkanie zgromadziło ekspertów, którzy przedstawili aktualne regulacje prawne oraz innowacyjne technologie wspierające efektywny recykling materiałów z pojazdów, takich jak metale czy tworzywa sztuczne. Prelegenci podkreślili także potrzebę wzrostu efektywności w przetwarzaniu odpadów motoryzacyjnych. Konferencja zakończona została debatą „Dokąd zmierzamy”, w której udział wzięli prezesi związków i stowarzyszeń motoryzacyjnych.

Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona środowiska

Państwowa Straż Pożarna, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Grupa MTP zorganizowały konferencję „Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona środowiska. Jak się zachować podczas pożaru, wypadku, gdy wystąpi zagrożeniem tlenkiem węgla?”. Wykład od praktycznej strony pokazał jak niebezpieczny dla człowieka jest tlenek węgla i w jak się zachować podczas wypadku, pożaru, kiedy jesteśmy na niego narażeni. Poruszone zostały tematy czujek, dróg ewakuacyjnych i pożarowych, a także obowiązków zarządców i właścicieli lokali.

Na stoisku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu na zwiedzających czekała ogromna dawka wiedzy specjalistycznej, a także wiele informacji o działalności instytucji.

Miasto przyjazne mokradłom

W programie wydarzeń POLECO 2024 znalazła się również konferencja „Klimat i środowisko. Miasto przyjazne mokradłom”, która zorganizowana została przez Urząd Miasta Poznania, Wydział Klimatu i Środowiska oraz Grupę MTP. Konferencja miała na celu promowanie ochrony i mądrego użytkowania obszarów miejskich i podmiejskich terenów podmokłych. Dzięki prelekcjom została uzupełniona wiedza z zakresu ekologii oraz potencjału, który tkwi w bagnach i podmokłych terenach.

Ochrona środowiska w praktyce

Wielkopolski Oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych wspólnie z grupą MTP zorganizował X konferencję „Ochrona środowiska w praktyce”. Z tej okazji jubileuszowej edycji konferencji wręczono odznaczenia i medale dla najbardziej zasłużonych członków. W części merytorycznej konferencji nie zabrakło znanych nazwisk z branży. W programie znalazły się tematy m.in.: Hormony i antybiotyki w środowisku – małe stężenia o wielkim znaczeniu, Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć związanych z eksploatacją instalacji do przetwarzania odpadów (odzysk, recycling, unieszkodliwianie), Rola małych oczyszczalni ścieków w ochronie wód.

Wystawa konkursu „Produkt w Obiegu”

Ekspozycję targów POLECO wzbogacała wystawa konkursu „Produkt w obiegu”, którego celem było wyłonienie innowacyjnych rozwiązań zamykających obieg surowców. Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konkurs sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Targi POLECO odbyły się pod patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także pod patronatem branżowym izb i stowarzyszeń oraz pod patronatem samorządowym związków. Patronat medialny nad targami sprawowało 20 portali i czasopism branżowych.

www.poleco.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024