Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Policjanci rozbili grupę wyłudzającą pieniądze z urzędów miast i gmin

Policjanci rozbili grupę wyłudzającą pieniądze z urzędów miast i gmin
18.09.2023, o godz. 8:48
czas czytania: około 2 minut
0

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami środków pieniężnych z urzędów miast i gmin w całym kraju oraz praniem brudnych pieniędzy - poinformował podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego CBZC. Dodał, że straty w wyniku działalności grupy wyniosły łącznie 11 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Podkomisarz Krzysztof Wrześniowski przekazał PAP, że nad sprawą pracowali policjanci z łódzkiego CBZC pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi. – Sprawcy podszywali się pod pracowników banków i posługując się skrzynkami poczty elektronicznej o adresach łudząco podobnych do domen bankowych, oferowali preferencyjne warunki lokat terminowych. Następnie przyjmowali wpłacone przez urzędy pieniądze na przygotowane rachunki założone na tzw. słupy – wyjaśnił policjant.

Na celowniku oszustów znalazło się 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych

– Skradzione pieniądze inwestowali w zakup kryptowalut lub wypłacali w bankomatach. Ustalono, że oszuści podejmowali działania względem 93 urzędów miast, gmin i starostw powiatowych. Ostrożność dysponujących funduszami oraz ostrzeżenie przez funkcjonariuszy CBZC skutkowały przerwaniem negocjacji, co uchroniło kolejne urzędy przed utratą środków – podkreślił.

Policjanci w tej sprawie zatrzymali 17 podejrzanych, w tym pięciu urzędników, którzy w prokuraturze usłyszeli zarzuty za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. – Wobec 13 członków zorganizowanej grupy przestępczej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – podał.

– Do chwili obecnej dokonano zabezpieczenia mienia na kwotę przekraczającą 11 mln zł. Policjanci zabezpieczyli u podejrzanych pieniądze oraz m.in. sztabki srebra, kolekcję złotych monet i zegarki o łącznej wartości 300 tys. zł. Ponadto zatrzymano kilkadziesiąt komputerów, dysków twardych, telefonów, tabletów, kart SIM, a także obszerną dokumentację bankową – wyliczył.

Z wieloletnim doświadczeniem w branży usług finansowych dla sektora korporacyjnego

Według ustaleń śledczych wśród inicjatorów grupy były osoby o wieloletnim doświadczeniu w oferowaniu usług finansowych dla sektora korporacyjnego. – Podejrzani posiadali dużą wiedzę związaną z kryptowalutami. Jeden z nich po oszustwie utworzył i wprowadził na rynek własną kryptowalutę. Z ustaleń wynika również, że część środków pochodzących z przestępstw była lokowana w nieruchomości w krajach Europy Zachodniej – przekazał.

– Funkcjonariusze CBZC wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Łodzi analizując zebrane w sprawie dowody wpadli na trop kolejnych, wcześniej nieznanych oszustw realizowanych przez członków tej samej grupy przestępczej. Pozwoliło to na ujawnienie i uniemożliwienie przejęcia kolejnych rachunków bankowych spółek przez podstawione osoby – podał.

– Wszyscy użytkownicy sieci powinni zachować ostrożność i starać się weryfikować komu powierzają pieniądze. Ze szczególną dozą ostrożności należy podchodzić do kwestii związanych z inwestowaniem z gwarancją uzyskania szybkich i atrakcyjnych zysków – dodał podkomisarz Krzysztof Wrześniowski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023