Ponad tysiąc pojazdów skontrolował już specjalistyczny samochód poznańskiej policji. Prawie 300 kierowcom zatrzymano dowód rejestracyjny.

Auto dofinansowane z budżetu Poznania trafiło do poznańskiej policji. W czerwcu wyjechało na ulice łapać trucicieli. Samochód Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii pomaga mundurowym karać kierowców, którzy zanieczyszczają powietrze w mieście.

Pojazd, oprócz tradycyjnego sprzętu policyjnego, zaopatrzony jest w specjalistyczne urządzenia, m.in. dymomierz i analizator spalin, które pozwalają sprawdzić, czy auta (zarówno z silnikami diesla, jak i benzynowymi) nie emitują zbyt wielu szkodliwych spalin.

W ciągu 5 miesięcy (od czerwca do końca października) poznańscy policjanci skontrolowali 1021 pojazdów, w 284 przypadkach zatrzymali dowód rejestracyjny. 289 kierowców zostało ukaranych mandatami, kolejne 161 otrzymało pouczenia. Do sądu skierowano 11 wniosków o ukaranie.

Miasto Poznań dofinansowało zakup samochodu kwotą 150 tys. zł, drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Czy ja dobrze liczę, że 234 na 1021 czyli ok 23% skontrolowanych pojazdów była niezdatna do dalszej jazdy?
    Idąc dalej 450 na 1021 czyli 44% kierowców skontrolowanych pojazdów dostało mandat lub pouczenie.
    Nasuwa się kilka pytań:
    1. Czy to nie niesprawne samochody (emisja oraz wtórne wzbijanie zanieczyszczeń) są jednym z głównych powodów przekroczeń zanieczyszczeń w dużych miastach, choć na razie skupiamy się na likwidacji pieców?
    2. Co na ten wynik Stacje Kontroli Pojazdów?

Skomentuj