Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Policzą nietoperze

Policzą nietoperze
10.01.2013, o godz. 8:12
czas czytania: około 2 minut
0

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ekolodzy ze stowarzyszenia „pro Natura" sprawdzą ile nietoperzy zimuje na Dolnym Śląsku. Zwierzęta spędzają zimę w stanie hibernacji w nieczynnych podziemnych sztolniach i bunkrach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

W ubiegłym roku zliczono 2 tys. gacków. – Spokojny i bezpieczny sen w zimie zapewniają nietoperzom specjalne stalowe kraty zakładane przy wejściach do podziemi – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Montaż i remonty takich zabezpieczeń zostały dofinansowane przez WFOŚiGW we Wrocławiu. W 2012 r. prace prowadzono w 17 obiektach na Dolnym Śląsku, m.in. w nieczynnych sztolniach m.in. w: Izerach, Karkonoszach i Górach Sowich. Wykonano także zabezpieczenia w wejściach do poniemieckich bunkrów w okolicach Wrocławia i Milicza. Kraty nierzadko ocalają nietoperzom życie. Zwierzęta zbudzone z hibernacji przez ciekawskich turystów lub zwyczajnych wandali mogą nie przetrwać. W naszym regionie, obfitującym w historyczne ślady kopalnictwa, wiele podziemnych korytarzy zapewnia dogodne schronienie nietoperzom. Niektóre z nich uznano nawet za wyjątkowo cenne w skali całej Europy i dla ich ochrony powołano obszary Natura 2000. 

– Można w nich spotkać takie gatunki jak np. mopek, nocek duży, nocek Bechsteina, nocek łydkowłosy, podkowiec mały i nocek orzęsiony, należące do najrzadszych i najbardziej zagrożonych w całej UE –  mówi Marek Mielczarek.
Nietoperze w wyniku działalności człowieka należą do najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.  Likwidacja terenów podmokłych oznacza dla nietoperzy utratę miejsc do żerowania. Groźne dla nich są także skutki chemizacji w rolnictwie i leśnictwie. Niekorzystnym zjawiskiem jest usuwanie dziuplastych drzew, w których gacki szukają schronienia. W Polsce wszystkie gatunki nietoperzy są pod ochroną prawną. 

Projekt „Ochrona letnich i zimowych stanowisk występowania nietoperzy w wybranych obiektach na Dolnym Śląsku” realizuje stowarzyszenie PTPP „pro Natura". 

źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu


 

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024