Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Politycy o zwrocie 6 mld zł PGNiG - to szansa na nowe inwestycje

Politycy o zwrocie 6 mld zł PGNiG - to szansa na nowe inwestycje
PAP/dom
15.06.2020, o godz. 14:29
czas czytania: około 2 minut
0

- Zwrot ponad 6 mld zł przez Gazprom pozwoli PGNiG na realizację strategii, w tym pozyskanie nowych złóż gazu, czy przyspieszenie gazyfikacji Polski - powiedział wicepremier Jacek Sasin. - Nasze relacje z Gazpromem normalnieją - ocenił z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

PGNiG poinformowało w poniedziałek o zawarciu aneksu do kontraktu jamalskiego, na mocy którego do 1 lipca br. Gazprom zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz od 1 listopada 2014 r.

Jak oświadczył na konferencji prasowej minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin, to są pieniądze, które “w znakomity sposób” pozwolą Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu realizować strategię biznesową, strategię, która – jak wyjaśnił – polega na dalszym wzmacnianiu działań dywersyfikacyjnych.

– To jest możliwość pozyskiwania nowych złóż gazu ziemnego, stworzenia infrastruktury, która umożliwi w przyszłości pełną dywersyfikację dostaw i pełne uniezależnienie się od dostaw z kierunku wschodniego – wskazał J. Sasin dodając, że pieniądze te pozwolą też na inwestycje w poprawę dostępu Polaków do paliwa gazowego, przyspieszając w ten sposób proces gazyfikacji.

Z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński ocenił, że relacje z Gazpromem normalnieją. Jak mówił na konferencji prasowej, w relacjach z Gazpromem „przeszliśmy na normalny tryb rozliczania się w nowej formule cenowej”.

Jego zdaniem, wyrazem normalizacji stosunków jest właśnie podpisanie 56. już aneksu do kontraktu jamalskiego, w którym „precyzujemy datę przekazania nadpłaty na 1 lipca tego roku”. Jak dodał, w historii relacji PGNiG i Gazpromu „różnie bywało”, ale ostatni aneks dowodzi tego, że „potrafimy rozmawiać i układać na nowo nasze relacje w oparciu o porządek europejski”. J. Kwieciński przypomniał, że rynek gazu jest właśnie regulowany prawem europejskim.

Informując o zawarciu aneksu PGNiG wskazało na możliwość zmiany w przyszłości kontraktowych cen gazu i to wstecznie z powodu dwóch okoliczności z listopada 2017 r. Są to dwa wnioski – i PGNiG i Gazpromu o renegocjacje ceny kontraktowej.

J. Kwieciński zaznaczył, że spory te są wciąż otwarte, ponieważ strony uzgodniły, że wrócą do nich po rozwiązaniu sporu z 2014 r. – zakończonego wyrokiem arbitrażu.

– I to jest coś, co przed nami stoi. Rozmawiamy na ten temat. Zajmujemy się tym w tej chwili – podkreślił prezes PGNiG, zaznaczając, że do czasu rozwiązania, szczegóły nie będą podawane.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024