Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Polska tężniami stoi? Inwestycje w Białymstoku i wsparcie w Małopolsce

Polska tężniami stoi? Inwestycje w Białymstoku i wsparcie w Małopolsce
R.G.
11.03.2023, o godz. 11:49
czas czytania: około 3 minut
0

Wiele wskazuje na to, że tężnie solankowe zaliczają się do obiektów wzbudzających pozytywny odbiór wśród mieszkańców różnych polskich miast i regionów. Do do tej grupy zalicza się także Białystok. Tamtejszy samorząd miejski dokonał właśnie rozstrzygnięcia przetargów na opracowanie dokumentacji projektowych dotyczących budowy aż trzech tężni solankowych. Przychylnie nastawiony do tego rodzaju inwestycji jest również zarząd województwa małopolskiego, który to kwotę w wysokości 3 mln zł przeznaczył na wsparcie budowy ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych w regionie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak zapewnia białostocki magistrat, tężnie budzą duże zainteresowanie mieszkańców tego miasta, którzy chcieliby je odwiedzać i korzystać z ich dobroczynnego działania.

Profilaktyka i leczenie

Tego rodzaju konstrukcje z drewna i gałęzi tarniny zwiększają stężenie soli w solance poprzez jej częściowe odparowanie. W tak powstałym mikroklimacie można się inhalować, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc czy nadciśnienia tętniczego.

Aby osiągnąć odpowiednie działanie, należy przebywać w ich otoczeniu przez minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę.

Tężnia w Parku Planty

W Białymstoku, 3 marca br., rozstrzygnięto przetarg na dokumentację projektową tężni w Parku Planty. Opracowanie dokumentacji ma się zakończyć w terminie do 5 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Pełnienie nadzoru autorskiego jest przewidziane do końca listopada 2023 roku. Wartość umowy z wykonawcą to 37 884 zł.

Obiekt przy ulicy Szkolnej

Także w Białymstoku rozstrzygnięto przetarg na dokumentację projektową tężni, która ma powstać przy ulicy Szkolnej. Kompletna dokumentacja ma powstać w 3 miesiące od podpisania umowy. Wykonawca ma pełnić nadzór autorski w czasie trwania robót budowalnych – do końca listopada 2024 roku. Wartość umowy to 37 884 zł.

W parku im. Jadwigi Dziekońskiej

Zakończyło się również postępowanie dotyczące opracowania dokumentacji projektowej kolejnej białostockiej tężni, która ma powstać w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej. Wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 3 miesiące na przygotowanie kompletnej dokumentacji. Nadzór autorski został przewidziany do końca listopada 2024 roku. Wartość umowy to 36 039 zł.

Opóźnienia na Wygodzie

Natomiast, ze względu na unieważnienie postępowania na wykonawcę tężni, przesunie się w czasie budowa tężni zaprojektowanej na Wygodzie, w rejonie ulic Pieczurki, Włościańskiej, gen. Sulika i Ofiar Majdanka, w Białymstoku.

W najbliższej przyszłości zostanie wszczęte kolejne postępowanie dotyczące realizacji tej inwestycji.

3 mln zł na tężnie Małopolsce  

Budowę tężni solankowych popiera również Zarząd Województwa Małopolskiego, który wyasygnował łączną kwotę w wysokości 3 mln zł na wsparcie budowy ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych w tym regionie.

W ramach ogłoszonego właśnie naboru wniosków do programu pn.: „Małopolskie tężnie solankowe”, gminy i powiaty z terenu województwa mogą ubiegać się o pomoc finansową na realizację zadań własnych, z przeznaczeniem na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych, wraz z elementami małej architektury oraz infrastrukturą techniczną.

Porozdrowotne i ogólnodostępne 

Zgodnie z założeniami małopolskiego programu tężnie mają pełnić rolę prozdrowotnych stref aktywności dla mieszkańców i być dostosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Planowane przedsięwzięcia muszą zostać ukończone do końca bieżącego roku.

Do 300 tys. zł na wniosek

Maksymalna wysokość dotacji dla jednego wniosku może wynieść do 300 tys. zł i nie więcej niż 70 proc. całkowitej wartości inwestycji.

Przy okazji inauguracji tegorocznego naboru, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski podkreślał, że tężnie solankowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów. Są też miejscem spotkań i integracji międzypokoleniowej.

Wnioski do 24 marca br. 

– Przywiązujemy bardzo dużą uwagę do programów prozdrowotnych, dlatego podjęliśmy decyzję o ich kontynuowaniu – podkreśla marszałek Witold Kozłowski. – Zachęcam do składania wniosków.

Termin składania wniosków upływa 24 marca br.

Dodajmy, że w latach 2021-2022, wsparcie finansowe z budżetu województwa małopolskiego pozwoliło na wybudowanie aż 27 tężni solankowych.

Polska tężniami stoi…

Więcej o tężniach w innych miejscach Polski, pisaliśmy w naszym wcześniejszych artykułach: przejdź 

 

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024