1 / 2

W Otmuchowie niedaleko Nysy (woj. opolskie) zaprezentowano jeżdżący prototyp nowego polskiego auta elektrycznego o nazwie iXAR. Pod koniec przyszłego roku samochód ma być już gotowy do seryjnej produkcji.

iXar został zaprojektowany w 2017 r. Tym małym samochodem elektrycznym, tworzonym według europejskiej homologacji można od 16 roku życia, posiadając prawo jazdy kategorii B1. Jak deklaruje producent, nowoczesna forma z użyciem niskonakładowych technologii pozwoli zbudować tani i ekonomiczny pojazd, którego cena wynosić będzie około 39 tys. zł.

Obecnie prototyp napędzany jest silnikiem o mocy około 20 KM i zasilany bateriami żelowymi. Jak zapowiada Paweł Dytko, prezes iXARa, docelowo pojazd będzie wyposażony w akumulatory litowo-jonowe. Według jego deklaracji, do końca przyszłego roku powstać ma docelowy prototyp oraz pełna dokumentacja. Firma chce też w tym terminie uzyskać homologację i przygotować samochód do seryjnej produkcji.

Prezentacja polskiego samochodu elektrycznego odbyła się w leżącym blisko Nysy Otmuchowie nieprzypadkowo. Niedawno, w ramach rewitalizacji centrum miasta, zainstalowano tam cztery stanowiska przeznaczone do ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Co prawda na terenie całej gminy jest mniej takich pojazdów niż ładowarek, niemniej coraz więcej miast liczy się z rosnącą popularnością tego typu pojazdów i zaczyna już dziś myśleć o tworzeniu niezbędnej infrastruktury.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. MAM ROZWIAZANIE NA AUTO LODOWANE PODCZAS JAZDY ; ALE NIKT NIE CHCE SIE TYM ZAITERESOWAC POZA NIEMCAMI KTORYM NIE UFAM –PROSZE O POMOC JAK TO WPROWADZIC !!!

Skomentuj