Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ponad 3,3 mld koron drzew w Polsce na jednej mapie on-line

Ponad 3,3 mld koron drzew w Polsce na jednej mapie on-line
jw
11.10.2021, o godz. 14:22
czas czytania: około 2 minut
0

W wyniku inwentaryzacji drzew w Polsce i w odpowiedzi na potrzeby związane z zarządzaniem zielenią wysoką powstała Krajowa Mapa Koron Drzew.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Krajowa Mapa Koron Drzew™ powstała w wyniku pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów oraz firmy MGGP Aero i prezentuje informacje o drzewach rosnących w dowolnym zakątku kraju. Tym samym stanowi odpowiedź na współczesne potrzeby związane z zarządzaniem zielenią wysoką.

Dla profesjonalisty i hobbysty

Myślą przyświecającą autorom przy tworzeniu tego rozwiązania było udostępnienie podstawowych informacji o drzewach w Polsce w sposób przystępny i niewymagający specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki temu Krajowa Mapa Koron Drzew™ może być wykorzystywana zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów np. w ramach wsparcia procesów adaptacji Polski do zmian klimatu.

Po szczegółowej inwentaryzacji

Krajowa Mapa Koron Drzew™ zawiera wynik inwentaryzacji drzew rosnących na terytorium całej Polski. Prezentuje korony drzew, których wysokość jest wyższa niż 4 m, a powierzchnia ich koron większa niż 9 m.kw. Pozyskanie informacji o drzewach dla całego kraju było możliwe dzięki zastosowaniu metod analizy teledetekcyjnej co oznacza, że inwentaryzacja została wykonana zdalnie, bez konieczności wykonywania pomiaru bezpośrednio w terenie. Źródłem informacji o drzewach były w tym przypadku dane pozyskane z pułapu lotniczego. Na pokładzie samolotu załogowego zainstalowano specjalny laser tzw. ALS (Airborne Laser System), który z wysokości ok. 1 km mierzył wysokość i powierzchnie koron drzew. Inwentaryzacja wszystkich drzew w Polsce wymagała wykonania ponad 1 523 995 mln pomiarów laserem. Z powietrza, zinwentaryzowano ponad 3,3 mld koron drzew widzianych z góry, o łącznej powierzchni 9 669 476,2 ha, co stanowi 30,92% powierzchni kraju. W efekcie każdemu drzewu przypisano informację o współrzędnych położenia wierzchołka korony, jej powierzchni i objętości oraz wysokości drzewa.

Wiedza w zasięgu kilku kliknięć

Zebrane dane dostępne są na stronie: www.mapadrzew.com. Pozyskana i zaprezentowana w serwisie informacja niesie wartość dla wszystkich użytkowników, ale w szczególności będzie przydatna zarządcom zieleni jednostek samorządowych, zarządcom infrastruktury oraz służbom ochrony przyrody. Serwis umożliwia bezpłatny dostęp do Krajowej Mapy Koron Drzew™ w środowisku aplikacji webowej. Serwis umożliwia również zakup produktu Krajowa Mapa Koron Drzew™ dla wybranego obszaru. Dzięki temu użytkownik może pobrać dane i analizować informacje zawarte w produkcie samodzielnie, we własnym środowisku GIS.

Serwis posiada rozbudowaną funkcjonalność i prezentuje drzewa na tle zdjęć lotniczych lub danych OpenStreetMap. Z zastosowaniem specjalnej metody prezentacji kartograficznej, dostarcza informacje o powierzchni koron drzew i ich wysokości. Możliwe jest przeglądanie danych bez ograniczeń na obszarze całej Polski w różnych skalach, od widoku pojedynczego drzewa po widok zagregowanego zasięgu ich występowania, np. przestrzeni wybranego miasta. Udostępnione narzędzia analiz geoprzestrzennych pozwalają użytkownikowi policzyć drzewa rosnące w zdefiniowanej powierzchni, np. w wybranej odległości od budynku, oraz sprawdzić wysokość i powierzchnię pojedynczej korony drzewa.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024