Wg badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie ElektroEko, nadal ponad połowa z nas trzyma w domach „zachomikowane” zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. liczne kable, stare telefony komórkowe(2). Jedynie 23 proc. potwierdza, że w ciągu ostatniego roku pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego takiego sprzętu. Edukacja jest jednym z kluczowych elementów budowania świadomości społeczeństwa na temat postępowania z elektrośmieciami, wywierająca realny wpływ na stan naszej planety.
Elektrośmieci to wyzwanie dla całego świata
Centrum ElektroEkologii podjęło wyzwanie edukacji wymagającej grupy docelowej – młodzieży od 13 roku życia. Działalność to warsztaty zarówno stacjonarne, jak i online na różne tematy z zakresu elektroekologii. Przez rok przeprowadzono blisko 250 ekowarsztatów, w zajęciach wzięło udział ponad 6000 uczniów. Aż 84 proc. wszystkich wycieczek szkolnych przyjechało spoza Warszawy. Wśród dodatkowych akcji zorganizowanych przez Centrum ElektroEkologii były m.in.: konkurs na najciekawszy EKOmiks o elektrośmieciach, „Ekodebata o elektrośmieciach, ElektroEkologiczny Hackathon (celem znalezienia rozwiązania na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży). Nawiązywane były też współprace z influencerami.
– Od lat ElektroEko część swojej działalności skupia na edukacji. Centrum ElektroEkologii stworzyliśmy z myślą o młodzieży, ma wyrobione swoje poglądy, interesuje się tym, co się wokół nich dzieje. To oni w dużym zakresie angażują się w działania na rzecz klimatu i nas, dorosłych, bardzo to cieszy. Przez działalność centrum chcemy im pokazać, że elektrośmieci to wyzwanie dla całego świata. Nasza grupa docelowa to osoby, które od urodzenia mają kontakt z technologią, zatem powinny zdać sobie sprawę z tego, że sposób w jaki z niej korzystają i gdzie oddają zużyty sprzęt, ma wpływ na klimat – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko, inicjatora Centrum ElektroEkologii.
W Centrum ElektroEkologii powstają nowe pomysły
– Otwierając Centrum ElektroEkologii mówiliśmy o tym, że chcemy stworzyć miejsce, które będzie inspirowało, w którym będą powstawać nowe pomysły. Śmiało możemy powiedzieć, że cel na pierwszy rok został osiągnięty – młodzież jest niesamowicie zaangażowana w temat elektroekologii, widzą potrzebę działania w tym obszarze. Teraz pozostało nam wspierać to, jak inicjatywa będzie rozwijała się w kolejnych latach – mówi Jacek Łęgiewicz, dyrektor ds. publicznych firmy Samsung, partnera strategicznego inicjatywy.
Centrum znajduje się przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie.
(1) The Global E-Waste Monitor: https://ewastemonitor.info/gem-2020/
(2) Pełny raport do pobrania na stronie: https://dzienbezelektrosmieci.pl/wp-content/uploads/2019/09/ELEKTROŚMIECI_raport-GFK-dla-ElektroEko.pdf
Komentarze (0)