Jak poinformował Ryszard Kozik z Muzeum Krakowa, unijne środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, a całkowita wartość projektu to ponad 3,1 mln zł.
Przeobrażenia urbanistyczne Krakowa i okolic
– To przełomowe przedsięwzięcie rewolucjonizuje sposób, w jaki publiczność będzie mogła poznawać i korzystać z naszych unikatowych zbiorów fotograficznych – zapowiedział przedstawiciel Muzeum Krakowa.
Projekt zakłada sfinansowanie sprzętu, oprogramowania i portalu, dzięki czumu zostanie wykonana dokumentacja cyfrowa i udostępnione online 7 tysięcy fotografii, będących świadectwem przeobrażeń urbanistycznych Krakowa i okolicznych wsi. Fotografie te, wykonane w latach ok. 1976–2006 przez Pracownię Dokumentacji Architektury Muzeum Krakowa, przedstawiają proces zmian w architekturze i urbanistyce miasta, w tym budynki już nieistniejące.
Wykonany w ramach projektu portal zastąpi dotychczas istniejący. Zgodnie z zapowiedziami placówki będzie tam można znaleźć zarówno obiekty już udostępniane, jak i 7 tysięcy nowych.
Swobodny dostęp i wykorzystanie
Wszystkie 7 tysięcy fotografii – zapowiedział Kozik – zostanie udostępnionych na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC-BY). Oznacza to, że odbiorcy będą mogli swobodnie kopiować, zmieniać, rozpowszechniać i wykorzystywać te materiały, nawet w celach komercyjnych, z zastrzeżeniem jedynie konieczności podania autorstwa. Wysoka rozdzielczość zdigitalizowanych plików umożliwi ich powiększanie do analizy detali oraz wykonywanie wydruków.
Zdaniem przedstawicieli placówki projekt ma ogromne znaczenie historyczne, dokumentacyjne, naukowe, edukacyjne i popularyzatorskie.
Komentarze (0)