Porozumienie w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia. Powinien być gotowy do 2029 r.

Porozumienie w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia. Powinien być gotowy do 2029 r.
PU/PAP
07.02.2023, o godz. 8:13
czas czytania: około 4 minut
0

Porozumienie określające współpracę stron zaangażowanych w projekt budowy zbiornika Kotlarnia w miejscu wyrobiska piasku zasilanego wodami rzeki Bierawki, podpisano 6 lutego w Kuźni Raciborskiej. Inwestycja o szacunkowej wartości 180 mln zł powinna być gotowa w 2029 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Porozumienie podpisali przedstawiciele Wód Polskich, Lasów Państwowych, Kopalni Piasku Kotlarnia oraz zainteresowanych samorządów, czyli gminy Bierawa, miasta Kuźnia Raciborska i miasta Rybnik, w obecności m.in. wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, wojewody opolskiego i wicewojewody śląskiego, samorządowców i parlamentarzystów.

Kilkanaście lat starań

Samorządowcy pracowali na ten dzień bardzo długo, bo od kilkunastu lat zabiegali o budowę zbiornika. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w 2021 r., a poniedziałkowe porozumienie jest jednym z pierwszych jego efektów.

– 40 mln m3 wody, z czego 24 mln m3 samej rezerwy powodziowej, tak ważnej w dorzeczu Odry i tej części Śląska, stosunkowo niskim nakładem kosztów, mówi samo za siebie. To także bardzo dobry przykład współpracy rządu z samorządem. Kiedy są ważne inwestycje, ważne społecznie, to zebrani tutaj samorządowcy nie pytali czy, a pytali jak i kiedy. To jest dla nas ważny sygnał. Kiedy siadają eksperci, fachowcy i społecznicy bez uprzedzeń politycznych, to możemy doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca – mówi Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury.

Średnia europejska

Zbiornik, który ma być gotowy w 2029 r., będzie spełniał dwie funkcje – przeciwpowodziową i retencyjną, co w obliczu suszy i niedoborów wody ma ogromne znaczenie. Poza tym będzie wykorzystywany również turystycznie. Budowa zbiornika wpisuje się w cel Wód Polskich, jakim jest próba odbudowy zasobów retencyjnych kraju, by podnieść wskaźnik zasobów dyspozycyjnych w tym zakresie z obecnych 6,5-7 proc. do średniej europejskiej ok. 15 proc.

– Realizacja tego zbiornika jest bardzo oczekiwana społecznie, ale też korzystna przyrodniczo, m.in. poprzez poprawę warunków gruntowych – mówi Krzysztof Woś, prezes PGW Wody Polskie.

Na ratunek lasom

W 1992 r. lasy w tym regionie dotknął katastrofalny w skutkach pożar, a jego skala wiązała się m.in. z niską wilgotnością gleby, wynikającą m.in. z działalności kopalni. Katowicka Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, spośród zrealizowanych 1,5 tys. zadań małej retencji w ostatnich latach, ponad 50 wykonała właśnie na terenie nadleśnictwa Kuźnia Raciborska.

– Jako leśnicy czujemy się odpowiedzialni za powierzone dobro i dlatego podpisując to porozumienie mamy nadzieję, że dajemy mieszkańcom realną szansę na bezpieczne, lepsze życie – mówi Marek Czader, zastępca dyrektora RDLP w Katowicach ds. ekonomicznych.

Wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń i burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha sygnalizowali możliwość zwiększenia w kolejnych etapach inwestycji zasięgu jej oddziaływania przeciwpowodziowego, poprzez skierowanie do zbiornika nadwyżek wód z także okresowo wylewającej rzeki Rudy, przepływającej przez Kuźnię Raciborską, Rudy i Rybnik.

Początek drogi

Prezes Wód Polskich zapowiada rozpoczęcie w tym roku procesu inwestycyjnego, poprzez wykonanie dokumentacji inżynieryjno-geodezyjnej i geologicznej, która pozwoli wskazać wszystkie obiekty przyszłego zbiornika.

– Liczymy tu na współpracę z samorządami w zakresie komunikowania się z mieszkańcami oraz z gospodarzem, czyli kopalnią piasku Kotlarnia, bo to będzie nasze wspólne przedsięwzięcie – mówi Krzysztof Woś.

Zadanie jest już wpisane we wszelkie potrzebne dokumenty strategiczne Wód Polskich, tj. program planowanych inwestycji, plan przeciwdziałania skutkom suszy, plan zarządzania ryzykiem powodziowym i wieloletni plan odbudowy zasobów wodnych w Polsce. Ten ostatni dokument jest na etapie oceny oddziaływania na środowisko, co warunkuje możliwość pozyskania niezbędnych środków.

– Koszty związane z realizacją tego zbiornika nie są najmniejsze. Musimy tu oczywiście pozyskać środki zewnętrzne – mówi prezes Wód Polskich.

Przetarg na projekt w tym roku

Mirosław Kurz, dyrektor RZGW w Gliwicach, który będzie inwestorem przedsięwzięcia, zapowiada, że jeszcze w tym roku powinien powstać opis przedmiotu zamówienia i zostać przeprowadzony przetarg na wykonanie projektu technicznego zbiornika. W te etapy zostaną włączone wykonane już przez kopalnię w 2008 r. projekt budowlany oraz studium wykonalności przygotowane  w 2010 r.  (w zakresie, w których te dokumenty nie zdezaktualizowały się).

Tereny od kopalni i LP

Zgodnie z wypracowanymi założeniami 550 ha terenu pod powierzchnię zbiornika zapewni kopalnia, a prawie 350 ha Lasy Państwowe. W sumie powierzchnia zbiornika ma liczyć ok. 850 ha, natomiast cały obszar zagospodarowania, wraz z potrzebną infrastrukturą, ponad 950 ha. Kopalnia zatrudnia ponad 200 pracowników, których praca, zgodnie z wydanymi pozwoleniami, przyczynia się do tworzenia czaszy zbiornika.

– Liczymy na to, że realizacja zbiornika pozwoli nam w sposób niezakłócony nadal tę pracę wykonywać. Mamy jeszcze złóż na ok. 6-8 lat. Budowa nie przeszkadza eksploatacji i odwrotnie: eksploatacja budowie – ocenia Jan Wojdyła, członek zarządu Kopalni Piasku Kotlarnia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024