Stronnicze, często chybione i nieprawdziwe opinie dotyczące firm wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce mają zwykle swoje źródła w awariach i przerwach w dostawach wody. Rury przeciekają, a woda jest brudna – rzeczywiście, czasami tak bywa, ale są to sporadyczne zdarzenia. Mimo to właśnie takie rzadkie przypadki zapamiętuje większość odbiorców wody i dostarczycieli ścieków.
Z Bartoszem Królczykiem i Agnieszką Figielek, właścicielami firmy Pasywny m2, rozmawia Tomasz Czarnecki.
W kwietniu 2022 roku rynek prosumentów w Polsce został przetransformowany. Dotychczasowy system rozliczania energii elektrycznej, wyprodukowanej przez prosumenckie instalacje fotowoltaiczne, zmieniono z net metering na net billing. Po kilku miesiącach funkcjonowania nowego rozwiązania wiemy już, że spowodował on zmiany w prężnie rozwijającym się sektorze fotowoltaiki prosumenckiej. Czy spowolnienie rozwoju na rynku prosumenckim ma charakter trwały, czy jedynie przejściowy? A w konsekwencji – jakie są perspektywy dalszego jego rozwoju w nowym systemie rozliczeń prosumentów oraz następstwa tego w obszarze innych usług dla prosumentów?
Urządzenia melioracji wodnych, do których zaliczyć należy m.in. rowy melioracyjne, pełnią w świetle obecnie występujących i pogłębiających się zmian klimatycznych (deszcze nawalne i powodowane nimi zalania czy podtopienia oraz przedłużające się okresy suszy) istotną funkcję w prowadzeniu gospodarki wodnej. Żeby urządzenia te przynosiły realne korzyści, muszą być prawidłowo utrzymywane (np. poprzez odmulanie dna, wykaszanie skarp, czyszczenie rowów).
W 2022 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem – o 1,7%. Spadła natomiast o 12,8% liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła aż o 27,8%. Kryzys dotyczy także budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego.