Dzisiejsze poszukiwania „błękitnych” rozwiązań – sposobów na jak najdłuższe opóźnienie odpływu wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub całkowite zatrzymanie jej w terenie – powinny zostać zintensyfikowane. Przez lata miasta zostały nadmiernie uszczelnione, zaś przyrost powierzchni zabudowanych ogółem przyczynia się do pogorszenia bilansu wodnego. Szukając sposobów retencjonowania deszczówki, warto jednak nie tylko spoglądać w przód na metody innowacyjne, ale także przyjrzeć się rozwiązaniom urbanistyki okresu międzywojennego.
Problem zagospodarowania nawierzchni z boisk wyłożonych tzw. sztuczną trawą, szczególnie wybudowanych w ramach programu „Orlik 2012”, w ostatnich miesiącach zaczyna być coraz częściej obecny w debacie samorządowej. Wielu zarządców tego typu obiektów jest bowiem zmuszonych do wymiany dotychczasowej nawierzchni w związku z kończącym się okresem jej przydatności do wykorzystania.
Odpady budowlane to odpady powstałe podczas robót budowlanych. Jednak część z nich jest uznawana za wyrób budowlany. A te już, w świetle niektórych przepisów, odpadami nie są.
Zbiorniki wodne o naturalistycznym charakterze to nieodzowny element zrównoważonej zieleni miejskiej. Ich obecność sprzyja różnorodności biologicznej miast, poprawia ich mikroklimat i komfort życia mieszkańców.
Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło ponad 2,5 mln uchodźców. Sejm, także głosami opozycji, przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Tymczasem samorządy apelują o organizację okrągłego stołu, a rząd powołuje specjalnego pełnomocnika.