Wojna w Ukrainie uświadomiła nam wszystkim, jak szybko i znienacka może nas dotknąć konflikt zbrojny. Czy jesteśmy na niego gotowi? Szczerze mówiąc, uważam, że nie. W Polsce, w przeciwieństwie do innych państw zagrożonych konfliktami czy terroryzmem, nie przywiązuje się aż tak dużej wagi do zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym – chyba najważniejszej dla nas wszystkich – związanej z wodą pitną.
W instalacjach komunalnych biogaz można pozyskiwać i produkować w kilku miejscach. Również na kilka sposobów można go zagospodarowywać na cele energetyczne. Biogaz pojawia się na składowisku już po kilku miesiącach jego eksploatacji. Jednak jego ujmowanie i energetyczne wykorzystanie możliwe jest technicznie dopiero po spełnieniu kilku warunków brzegowych.
Wygodne, bezpieczne, przyjazne, wyposażone w infrastrukturę potrzebną mieszkańcom – takie powinny być dzielnice. Od listopada 2021 r. włodarze Lublina wspólnie z mieszkańcami, radami dzielnic oraz lokalnymi działaczami i liderami opinii przyglądają się sytuacji każdej z dzielnic, by określić plany dalszego ich rozwoju z uwzględnieniem zmian demograficznych, komunikacyjnych i infrastrukturalnych.
Ponad 130 uczestników wzięło udział w konferencji „Bezpieczeństwo w zaopatrzeniu w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Nowe obowiązki dla gmin”, która odbyła się online 31 marca br. Spotkanie dedykowane było samorządowcom i pracownikom samorządowym, a dyskusja koncentrowała się na nowej dyrektywie UE w sprawie wody pitnej, która już w styczniu stanie się częścią polskiego prawa.
Wystawy ogrodowe BUGA w Niemczech są szczególnymi wydarzeniami w branży ogrodniczej. Można je odwiedzać przez ok. pół roku, a następnie tereny te są udostępniane mieszkańcom w formie terenów zieleni i przestrzeni sportowo-rekreacyjnych.