W obszarze zurbanizowanym nawierzchnia utwardzona jest zawsze kompromisem. Niskie koszty budowy lub iluzja niskich kosztów utrzymania to w rzeczywistości tylko przesunięcie środków na inny obszar funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Inwestor, projektant i przyszli użytkownicy – wszyscy uczestnicy procesu projektowego – powinni mieć tego świadomość: nie ma nawierzchni idealnych. Oczywiście nie zwalnia nas to z moralnego obowiązku, by do ideału dążyć.
Obecnie, w dobie ciągłych braków towarów, galopującej inflacji i problemów na różnych szczeblach polityki międzynarodowej, każdy surowiec jest niezwykle cenny. Cóż zatem można powiedzieć o sytuacji, gdy wraz z niektórymi towarami, które straciły już swoją przydatność – najczęściej z uwagi na popsucie się – pozbywamy się pewnych ilości drogocennych substratów tworzących wspomniane dobra? Chodzi tu między innymi o miedź, srebro, złoto, platynę oraz pallad.
Świat ewoluuje w gwałtownym tempie, a zmiany wynikające z progresywnego prowadzenia działalności ukazują zależność pomiędzy modyfikacją elementów modelu biznesu przedsiębiorstwa a innowacyjnością organizacji. Te zmiany przekładają się również na zarządzanie przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym – to wymusza wprowadzenie innowacyjności, konieczność przeorganizowania wewnętrznych struktur, redukcji kosztów działalności czy tworzenia strategii przedsiębiorstwa.
– Jako kobieta zarządzająca zdecydowanie męskim zespołem musiałam wykazać się wielką dyplomacją. Stanęłam na czele młodego przedsiębiorstwa, które dopiero tworzyło swoją tożsamość i wizerunek – o doświadczeniach w branży wod-kan z Bożeną Mróz-Tumidajską, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kalwarii Zebrzydowskiej, rozmawia Piotr Urbaniak.
Od gleby wszystko się zaczyna i to ona w dużej mierze decyduje o wygodzie życia w warunkach miejskich. Również dla ludzi. O glebie, jej jakości, wpływie na środowisko mówi się cały czas za mało. A w miastach jest ona szczególnie ważna. Żyjąca i zdrowa gleba przeciwdziała powodziom, stwarza dobre warunki do rozwoju roślin, ogranicza erozję. Ale bez odpowiedniej liczby organizmów żywych będzie bezwartościowa, a nawet utrudni egzystencję. Nowe kierunki zmian eko powinny w bardziej zdecydowany sposób zwracać uwagę na jej rolę i znaczenie.