Z Tomaszem Chruszczowem, ekspertem w dziedzinie ochrony środowiska, niezależnym konsultantem, członkiem Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, byłym Głównym Negocjatorem Klimatycznym i przewodniczącym Organów Pomocniczych Konwencji Klimatycznej UNFCCC, rozmawia Bartłomiej Leśniewski.
Zieleń – poza swoimi oczywistymi zaletami, takimi jak: estetyka, poprawa samopoczucia ludzi mających z nią kontakt – ma wpływ na zwiększenie produktywności w miejscach pracy, posiada także zdolności oczyszczania środowiska – wody, gleby i powietrza.
Podstawowe cele i zadania regulacji to ochrona odbiorcy usług przed skutkami wykorzystywania przez przedsiębiorstwo jego monopolistycznej pozycji. Monopolistyczne praktyki przedsiębiorstwa oprócz taryfy mogą także dotyczyć dostępności do usług (zasad przyłączania i odłączania odbiorców) oraz poziomu usług i utrzymania urządzeń. Aby te cele zrealizować, w art. 27a nowelizowanej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków regulatorowi przypisano sześć zadań.
Topole – charakteryzujące się drewnem rozpierzchłonaczyniowym, luźnym w strukturze i ubogim w skuteczne bariery obronne – wymagają specyficznego podejścia w kwestiach utrzymania na terenach zieleni. Nieformowane w młodości, a zbyt silnie cięte w wieku dojrzałym, zyskały miano drzew krótkowiecznych, łamliwych i niebezpiecznych dla otoczenia.
Czyszczenie kanalizacji wydaje się zadaniem rutynowym. Może właśnie dlatego łatwo popełnić tzw. szkolne błędy. Na co zwracać uwagę w doborze technologii, urządzeń i samochodów stosowanych do tego zadania?