Grudniowa nowelizacja Ustawy z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: ustawa o elektromobilności) wywołuje „procentowy” zawrót głowy. Stan ten generowany jest wprowadzeniem do ustawy nowych mierników osiągnięcia celów związanych z rozpowszechnieniem wykorzystywania pojazdów elektromobilnych, w tym przy realizacji usług publicznych.
Ustawa o odnawianych źródłach energii z 2015 r. była zmieniana 32 razy. Dotychczas nie zostały jednak zaimplementowane kluczowe wymagania sformułowane w dyrektywach o wewnętrznym rynku energii elektrycznej (tzw. dyrektywa rynkowa) oraz dyrektywie o odnawialnych źródłach energii (tzw. dyrektywa RED II). Termin wdrożenia tych dyrektyw upłynął odpowiednio 31 grudnia 2020 r. i 30 czerwca 2021 r. Opóźnienia legislacyjne nie sprzyjają transformacji energetyki w kierunku zeroemisyjnych OZE, a w szczególności w coraz trudniejszej sytuacji stawiają krajowe ciepłownictwo.
Jak dziś funkcjonują branże produkcji sprzętu AGD i RTV, ale przede wszystkim recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Z pewnością dotknęło je – tak jak zresztą chyba wszystkie sektory światowej i krajowej gospodarki – wiele problemów, często bardzo poważnych.
Celowe i skuteczne ataki rosyjskie na ukraińską infrastrukturę krytyczną każą z troską przyjrzeć się jakości naszych zabezpieczeń. Jak chronić się przed uderzeniem w nasze sieci energetyczne, wodociągi, system dostaw paliw i ciepła? Przecież one w każdej chwili mogą stać się obiektem ataków – nawet jeśli nie w otwartej wojnie, to w konflikcie hybrydowym albo zamachach terrorystycznych czy wreszcie ucierpieć w wyniku katastrof niewywołanych celowo przez człowieka.
Do końca marca granice Polski przekroczyło ok. 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Większość pozostała w naszym kraju. Oznacza to, że liczba mieszkańców przebywających w granicach RP wzrosła o ok. 5%. Można się spodziewać, że w tej samej skali wzrośnie liczba wytwarzanych odpadów i ścieków komunalnych czy też wzrośnie zapotrzebowanie na usługi komunikacji publicznej. Jakie skutki przyniesie konflikt i jakie będą jego następstwa dla firm komunalnych?