W dzisiejszej dobie szybkiego rozwoju przemysłu i cywilizacji oraz rozrastających się miast, problemy i tematy związane z ochroną przyrody i krajobrazu nabierają nowego znaczenia. Nowoczesne projektowanie architektoniczne i urbanistyczne stają się ważnymi dziedzinami, na poziomie których można wpływać na przywrócenie lub zachowanie równowagi biologicznej w miastach. Jednym ze sposobów na utrzymanie takiej równowagi jest zakładanie w nich zielonych dachów.
Jeszcze do niedawna pierwsza godzina parkowania w płatnej strefie nie mogła kosztować więcej niż 3 zł. Po niemal dwóch dekadach utrzymywania opłaty na stałym poziomie ustawodawca pozwolił jednak samorządom na jej zwiększenie. Czy miasta skorzystały z tej okazji i podniosły ceny w strefach płatnego parkowania?
Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich w swoim felietonie dla czasopisma "Wodociągi-Kanalizacja" opisuje scenariusze, które sprawiają, że może dochodzić do kradzieży wody.
Według badań TradeWaste.co.uk w Wielkiej Brytanii codziennie używa się 58,8 mln maseczek jednorazowych – środków ochrony osobistej przed koronawirusem. 10% jest ponownie używanych, 90% wyrzucanych. Na składowiska trafia ich codziennie 53,3 mln. Ogromna liczba jednorazowych maseczek jest wyrzucana lub po prostu rzucana na ulicach. Istnieją obawy, że część z nich może zanieczyszczać rzeki i morza.
Gdybym miał robić ranking podmiotów regularnie szkodzących przyrodzie, na jednym z pierwszych miejsc umiejscowiłbym… branżę deweloperską. Nawet jeśli w tym gronie zdarzają się – a zdarzają! – firmy uczciwe, to jednak wielość oszustw i przypadków dewastacji środowiska dokonywanych przez tę branżę poraża.