Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska od wielu miesięcy zapowiadali kolejne zmiany w prawie odpadowym, a w szczególności w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o odpadach. Celem przyspieszenia wprowadzenia części zmian pakiet nowelizacyjny podzielono na kilka odrębnych ustaw.
O wpływie dwutlenku węgla na światowy klimat z Januszem Mizernym, ekspertem w firmie konsultingowej Sweco i autorem bloga o ekologii Green Projects, rozmawia Wojciech Sikorski.
Biodegradowalne odpady stanowią istotny obszar systemu gospodarowania odpadami każdego kraju. Znaczna część z nich to bioodpady, które zostały zdefiniowane w regulacjach prawnych Unii Europejskiej i krajów członkowskich. Oszacowanie potencjału odpadów biodegradowalnych powstających w Polsce jest obecnie bardzo trudne, m.in. dlatego, że są rejestrowane pod różnymi kodami i w różnych kategoriach odpadów, co uniemożliwia ich rzetelne śledzenie.
Walka z COVID-19 sporo kosztuje. Wiedzą o tym przedstawiciele miast, którzy od niemal roku zmagają się z problemami związanymi z pandemią koronawirusa i wynikającymi z niej ograniczeniami. Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa samorządów? Jak zmieniły się ich plany inwestycyjne?
Miasto to sieć skomplikowanych, złożonych zależności, które są w stałym ruchu, zmieniają się dynamicznie i ewoluują. Ich funkcjonowanie na przestrzeni czasu to pewnego rodzaju etapy, których wydzielenie pozwala na lepsze zrozumienie kierunku zmian, jakie powinny być wprowadzane w miejskiej tkance tak, aby mogła ona stale odpowiadać na zmieniające się potrzeby mieszkańców.