W dobie przyspieszonego globalnego ocieplenia i ciągłej debaty na temat zmian klimatycznych magazyny energii są ważnym elementem w drodze do zrównoważonego rozwoju. Rosnące znaczenie magazynowania energii to także wyzwania związane z rozbudową tego sektora i potencjalnymi zastosowaniami kształtującymi przyszłość energetyki na świecie.
Selektywna zbiórka odpadów ma swoje korzenie w regulacji zawartej w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. Wśród priorytetowych sposobów zagospodarowania odpadów określono przygotowywanie do ich ponownego użycia, recykling oraz inne metody odzysku, a punktem wyjścia jest selektywne zbieranie.
Chociaż na co dzień dostrzegamy ich niewiele, w miastach żyje wiele gatunków zwierząt. Stanowią one istotny element miejskich ekosystemów i decydują o bioróżnorodności miast. Warto wspierać je, zapewniając schronienie i pożywienie oraz prowadząc przyjazną im pielęgnację zieleni miejskiej.
Szacuje się, że nawet 6 mld zł rocznie może być warta szara strefa w gospodarowaniu odpadami. Walka z nią, w tym z tzw. mafiami śmieciowymi, jest zagadnieniem wielowarstwowym. Znawcy tematu zwracają uwagę m.in. na ponadregionalny charakter działalności grup przestępczych. Do Polski trafiają nielegalne odpady z różnych państw. Wykrycie faktycznych sprawców jest bardzo trudne, choćby ze względu na licznych pośredników. Inspektorzy Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska (WIOŚ) wykorzystują m.in. drony, aby skuteczniej zwalczać przestępstwa środowiskowe. Zdarza się jednak, że koszty zagospodarowania odpadów przekraczają budżet niewielkich gmin. Na szczęście, pomysłów na poprawę sytuacji nie brakuje.
Zestaw przepisów dotyczących tytułowego zagadnienia jest złożony, wieloaspektowy. Szczegółowych rozwiązań szukać należy w licznych aktach prawnych.