Zmiany klimatu dewastują siedliska i stwarzają nowe. O ile w środowisku naturalnym aklimatyzacja do wyższej temperatury zachodzi z mniejszymi szkodami dla flory i fauny, o tyle w warunkach miejskich ten proces jest bardziej destrukcyjny dla organizmów żywych. Czy w takich realiach to właśnie miasta mogą stać się miejscem dla przebywania i rozwoju gatunków chronionych? Dla wybranych – tak.
Tytułowy „podatek” to potoczna nazwa opłaty, która pobierana będzie od użytkownika końcowego nabywającego produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych lub napoje i żywność w tych produktach. Z kolei przedsiębiorca wprowadzający do obrotu określone produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych ponosi opłatę roczną.
Wyniki modelowania finansowego sieci wodociągowych zgodnie z modelem obsługi kapitału rzeczowego (MOKR) zawsze wprawiają eksploatatora wodociągowego w pewien rodzaj szoku. Przy czym wcale nie chodzi o uzyskiwanie jakichś ekstremalnych oszczędności, które oczywiście zdarzają się tu bardzo często. Niespodzianką w tym przypadku jest rezultat leżący poza obszarem dotychczasowego kanonu rozumowania.
Zespół badaczy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przeanalizował wybrane usługi ekosystemowe w 20 obszarach metropolitalnych w Polsce. Jest to część szerszych badań nad usługami ekosystemów miejskich w naszym kraju, realizowanych w ramach projektu ECOSERV-POL. Z dr. hab. Andrzejem Affekiem, prof. IGiPZ, rozmawia Judyta Więcławska.
Już od czasów starożytnych osiedla ludzkie dzielone były przestrzennie na dzielnice. Urbanizacja i jej wpływ na środowisko zawsze szły ze sobą w parze. Zużycie energii, a zwłaszcza wykorzystanie paliw kopalnych wraz z początkiem rewolucji przemysłowej, wyniosło tę zależność na skalę globalną. Miasta w coraz większym stopniu wywierają szkodliwy wpływ na środowisko całej planety. Najwyższa pora to zmienić.