Wodociągi Chrzanowskie, we współpracy ze Związkiem Międzygminnym „Gospodarka Komunalna”, przygotowują się do budowy nowoczesnej biogazowni. Inwestycja może zostać zrealizowana na terenie oczyszczalni ścieków „Libiąż B” przy ul. Gromieckiej. A wszystko to w roku, w którym Wodociągi Chrzanowskie obchodzą 90. rocznicę swojego powstania.
W ramach działań na rzecz poprawy czystości powietrza w Polsce 29 września 2023 r. ruszył drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”, z budżetem 1,75 mld zł, na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych.
Dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków cechuje pewien paradoks. Z jednej strony usługi te mają fundamentalne znaczenie dla jakości życia mieszkańców miast, z drugiej – dopóki dostawy wody czy odbiór ścieków nie zostaną przerwane, niewiele osób się nimi interesuje. Opinii publicznej umykało to, że branża wodociągowa stała się zakładnikiem politycznej gry i elementem procesu destabilizowania polskich samorządów przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (patrz raporty Fundacji Batorego, np. ostatni „Indeks Samorządności”). Co z tego wynika?
Zasób przestrzenny klasycznych terenów zieleni jest coraz bardziej ograniczony, stąd też dużego znaczenia nabierają m.in. próby łączenia infrastruktury technicznej z roślinnością, zmierzające w stronę przekroczenia granicy pomiędzy tym, co sztuczne, a tym, co naturalne. Przykładem zastosowania takich rozwiązań są m.in. zielone trasy tramwajowe.
Choć Żydzi stanowią w Polsce nieznaczną mniejszość, to cmentarze żydowskie – świadectwo zamierzchłych czasów – są bardzo liczne.