Dzięki procesowi partycypacji społecznej w wiedeńskim Aspern Seestadt powstały tereny sportowe położone pod wiaduktem linii metra. Pełnią one nie tylko funkcję terenów rekreacji czynnej, są także polem edukacji młodych użytkowników terenów miejskich.
Rośliny cebulowe i bulwiaste zakwitają jako jedne z pierwszych i już na przedwiośniu zdobią przestrzeń miejską. W lutym w parkach zakwitają krokusy, ranniki zimowe, przebiśniegi, śnieżyce wiosenne, kosaćce żyłkowane, a nieco później pojawiają się śnieżniki, cebulice syberyjskie i puszkinie. Pełnia wiosny to przede wszystkim pora kwitnienia efektownych tulipanów, narcyzów i hiacyntów, które możemy podziwiać na miejskich kwietnikach i rabatach. Aby te wiosenne gatunki mogły zdobić miasta już na początku sezonu, ich cebule i bulwy trzeba posadzić jesienią.
W artykule „Duży problem małych gmin: postępowanie z bioodpadami”, opublikowanym w poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego” (9/2023), dr inż. Barbara Kozłowska słusznie zwróciła uwagę na problemy gmin wiejskich ze szczególną frakcją odpadów komunalnych, jaką są bioodpady. Niejasne i niespójne przepisy nie ułatwiają, a wręcz utrudniają znalezienie najlepszego rozwiązania sprawy.
Mamy to! Podczas przedwyborczej debaty #wybieramsrodowisko zapytaliśmy komitety wyborcze o program na najbliższą kadencję, przygotowany przez nie dla branży komunalnej. Odpowiedzi? ROP najpewniej już za rok: tu partie są zgodne. A gdy chodzi o instytucje centralnego regulatora i ustanawiane przez niego taryfy – mają już różne pomysły. Los tych instytucji zależy więc od wyniku wyborów.
Potencjał drzemiący w bioodpadach był jednym z przewodnich tematów Konferencji „Kompleksowa Gospodarka Odpadami”. Wydarzenie odbywało się z początkiem września w Zakopanem, była również prowadzona transmisja wideo. To największa impreza branży odpadowej w Polsce. Wzięła w niej udział rekordowa liczba uczestników. Jednym z najważniejszych tematów było zagospodarowanie frakcji bio.