Jak podał rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP) Marek Mróz, dwie pryzmy śmieci w lesie zostały odkryte przez straż leśną. Jedna, o objętości 30 m sześciennych, została porzucona na terenie Lasów Państwowych, a większa, która ma 60 m sześc. – na gruntach PKP. Zdaniem strażników i policji to „systemowe” działanie jednej z firm odbierających odpady gabarytowe na zlecenie samorządu.
„Ostatni raz przypadek wywożenia do lasu tak ogromnej ilości śmieci przez firmę zajmującą się ich odbiorem i utylizacją mieliśmy 20 lat temu. Winnych ustalono, a sprawa znalazła finał w sądzie. Dlatego zarówno policja, jak i nasze służby robią wszystko, aby i tym razem znaleźć sprawców” – powiedział dyrektor RDLP Józef Kubica.
Według wstępnych ustaleń odpady gabarytowe między Łosieniem a Błędowem zostały porzucone w poniedziałek lub we wtorek, 7 lub 8 grudnia. „Pryzmy pełne są sprzętów domowych. Znaleźć można wersalki, fragmenty meblościanek czy materacy, a nawet zamrażarkę. Są tam także wózki dziecięce oraz ubrania” – wylicza nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekus.
Minister środowiska zapowiada dużo wyższe kary za śmiecenie w lesie
Strażnicy leśni i policjanci badają zapis z kamer monitoringu zainstalowanych w pobliżu miejsca porzucenia śmieci w lesie. Krzysztof Seweryn, szef straży leśnej w Nadleśnictwie Siewierz mówi, że dużą pomocą byłoby rozpoznanie rzeczy wyrzuconych w lesie przez byłych właścicieli. Zaapelował o przeglądanie zdjęć i filmu zamieszczonych na Facebooku Nadleśnictwa Siewierz.
Leśnicy oceniają, że firma, która – zamiast zutylizować – wyrzuciła odpady, „zarobiła” na tym co najmniej 15 tys. zł. Taką samą kwotę będzie kosztowało uprzątnięcie wysypiska. „Warto pamiętać, że mieszkańcy, od których odebrano sprzęty, już za ich wywóz i neutralizację raz zapłacili. Teraz my zapłacimy za tę samą usługę po raz drugi” – powiedział nadleśniczy Cekus.
RDLP każdego roku płaci prawie 1,5 mln zł za sprzątanie cudzych śmieci. W skali kraju, każdego roku Lasy Państwowe wydają ok. 20 mln na sprzątanie terenów leśnych.
Komentarze (0)