2,7 mln zł wsparcia z UE otrzyma metropolia warszawska na budowę nowych peronów, parkingów i miejsc dla rowerów. Umowę na budowę lokalnych centrów przesiadkowych podpisali przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Warszawy oraz Legionowa. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2021 r.

Koszt nowych parkingów to ponad 3,3 mln zł, z czego blisko 2,7 mln zł wyniesie wsparcie z Unii Europejskiej.

– Startują kolejne projekty, służące zmniejszeniu poziomu emisji zanieczyszczeń i usprawnieniu transportu. Dostępność nowoczesnych parkingów „Parkuj i jedź” w miejscowościach sąsiadujących z Warszawą, to bezpośrednia korzyść również dla nas – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Zaznacza również, że tego typu rozwiązanie ograniczy liczbę aut wjeżdżających do Warszawy.

– Ta inwestycja to nie tylko większy komfort dla mieszkańców i stworzenie możliwości na szybkie i sprawne dotarcie do pracy czy szkoły. To przede wszystkim kolejny krok w stronę poprawy jakości powietrza w regionie. Każde działanie, zmierzające do ograniczenia natężenia ruchu samochodowego, przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a na tym nam wszystkim bardzo zależy – informuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

W ramach inwestycji zostaną przebudowane pętle autobusowe w Legionowie, powstaną nowoczesne wiaty przystankowe i perony z nową nawierzchnią i kanalizacją deszczową. Dodatkowo teren oświetlą lampy LED. Powstaną też parkingi typu „Parkuj i jedź” (dwa po  ok. 15 miejsc).

Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa podkreśla, że to kolejny krok w celu umożliwienia mieszkańcom Legionowa, ale też i całego powiatu, wygodnego oraz bezpiecznego parkowania w pobliżu punktów przesiadkowych do zbiorowego transportu miejskiego.

Warto przypomnieć, że w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowanej w metropolii warszawskiej stale rozbudowywana jest sieć parkingów „Parkuj i jedź”. Dotychczas podpisano umowy na realizację 62 parkingów, na których powstało ok. 5 900 miejsc parkingowych dla samochodów oraz ok. 2 800 dla rowerów.

Czytaj więcej

Skomentuj