“Jednostki te będą mogły pełnić rolę TSO (ang. Technical Support Organization), czyli organizacji wsparcia technicznego podczas budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce” – czytamy w komunikacie Państwowej Agencji Atomistyki (PAA)
Odpowiednie zaplecze i kadry
Autoryzację Prezesa PAA otrzymało pięć jednostek naukowych:
- Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej,
- Instytut Budownictwa Wodnego PAN,
- Instytut Chemii i Techniki Jądrowej,
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy,
- Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdaniem PAA wszystkie instytucje, które uzyskały autoryzacje posiadają wykwalifikowany personel oraz zaplecze techniczne, które pozwolą na bezstronne i rzetelne przeprowadzenie czynności związanych z oceną wniosku o wydanie zezwolenia na budowę elektrowni jądrowej oraz jej kontrolą. Zakres autoryzacji został określony w decyzji Prezesa PAA.
Rola ośrodków
Przyznanie autoryzacji dla ośrodków badawczych to kolejny krok w ramach przygotowań Agencji do realizacji zadań wynikających z programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej.
PAA będzie nadzorowała proces budowy elektrowni jądrowej oraz wydawała zalecenia i opinie jeszcze przed rozpoczęciem fizycznych prac budowlanych. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki odpowiedzialny jest m.in. za wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego.
W procesie oceny spełnienia wymagań bezpieczeństwa, wydawania stosownych zezwoleń i opinii ważne będzie wsparcie eksperckich organizacji, czyli TSO, odpowiedzialnych m.in. za przeprowadzenie analiz i ekspertyz w obszarze technologii jądrowej i poszczególnych dziedzinach technicznych.
Źródło: Polska Agencja Atomistyki
Komentarze (0)