Powstał rządowo – samorządowy zespół w sprawie ustawy o dochodach JST. Czy znajdzie kompromis?

Powstał rządowo – samorządowy zespół w sprawie ustawy o dochodach JST. Czy znajdzie kompromis?
Bartłomiej Leśniewski
01.08.2024, o godz. 13:17
czas czytania: około 3 minut
0

W środę rozpoczął prace samorządowo – rządowy zespół, który zajmie się przyszłością uregulowań prawnych dotyczących finansów JST. Ma wypracować kompromis między propozycjami rządu i postulatami samorządów. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Samorządowcy z satysfakcją odnotowują, że przedstawiony przez Ministerstwo Finansów w dniu 15 lipca 2024 r. projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST) zmienia na korzyść strukturę dochodów gmin, powiatów i województw. Uważają jednak, że zmiany są niewystarczające.

Nowa ustawa

Szefowie wszystkich organizacji tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podpisali Stanowisko do projektu ustawy o dochodach JST. „Przygotowanie nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uważamy za absolutnie priorytetowe dla przyszłości gmin, powiatów i województw” – czytamy w nim.

Ich zdaniem jednak zawarte w rządowe projekcie rozwiązania nie gwarantują jednak deklarowanej w założeniach przedstawionych przez resort samodzielności finansowej oraz stabilizacji dochodów gmin, powiatów i województw.

„Licząc na korektę pierwotnego projektu ustawy, wnosimy o zaplanowanie w kolejnej jego wersji instrumentów monitorowania i ewaluacji, które pozwolą w przyszłości na ocenę skuteczności wprowadzanych zmian i konieczną ich korektę wynikającą z praktycznych doświadczeń gmin, powiatów i województw” – czytamy w stanowisku.

Samorządy wnoszą też o pilne powołanie zespołu roboczego ekspertów strony rządowej i samorządowej, którzy przygotują propozycje zmian do przedstawionego projektu ustawy, na podstawie opinii i wniosków przesłanych przez organizacje samorządowe.

Kwestionowane zapisy

Samorządowcy przypominają, że projekt trafia do samorządów w sytuacji, w której – zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów do ustawy zmieniającej PIT – ubytki dochodów JST w latach 2023 i 2024 można szacować na 30 mld zł rocznie.

„W rzeczywistości będzie to kwota wyższa, gdyż przywołany OSR nie uwzględniał dwucyfrowej inflacji i związanych z tym podwyżek wynagrodzeń. Tymczasem, zgodnie z projektem nowej ustawy, zwiększenie łącznych dochodów JST w 2025 roku będzie wynosiło zaledwie 16 mld zł” – podkreślają samorządowcy.

Wytykają przy tym, że błędnym jest ustalanie przyszłych dochodów gmin, powiatów i województw na podstawie danych historycznych, które nie uwzględniają faktycznie ponoszonych i niezbędnych wydatków na realizację usług publicznych.

„Dotychczas jednostkom samorządu terytorialnego, wbrew zapisom art. 167 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, nie zapewniano udziału w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań” – podkreślają.

Pod treścią stanowiska podpisali się Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich; Jacek Sutryk prezes Związku Miast Polskich; Andrzej Płonka prezes Związku Powiatów Polskich; Stanisław Jastrzębski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP; Grzegorz Cichy prezes Unii Miasteczek Polskich; Olgierd Geblewicz, prezes Związku Regionów RP; Krzysztof Szulborski, przewodniczący Związku Gmin Warmińsko – Mazurskich (w imieniu Prezydencji Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych); Adam Ciszkowski prezes Związku Samorządów Polskich.

Prace zespołu

Jak poinformował naszą redakcję Leszek Świętalski, dyrektor Biura Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie powołano specjalny rządowo – samorządowy zespół. – Ma zająć się wypracowaniem kompromisu między rządową propozycją ustawy a postulatami przedstawionymi przez nas w stanowisku. Znalezienie tego kompromisu to sprawa pilna, bo na dzień dzisiejszy finanse samorządów są w fatalnym stanie – mówi Leszek Świętalski.

Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w formie hybrydowej w środę 31 lipca 2024.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024