Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Powstała mapa potencjalnych małych elektrowni wodnych w Polsce

Powstała mapa potencjalnych małych elektrowni wodnych w Polsce
ml
13.07.2015, o godz. 10:51
czas czytania: około 2 minut
2

Mapa 6 tysięcy potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych jest już dostępna.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Prace nad bazą danych potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych w Polsce trwała trzy lata, a od czerwca dodawane były one do specjalnej interaktywnej mapy. Projekt RESTOR (Renewable Energy Sources Transforming Our Regions) Hydro zbiera istniejące na rzekach obiekty piętrzące oraz lokalizacje dawnych młynów wodnych, w których można zainstalować współczesne turbiny.

Baza potencjalnych lokalizacji małych elektrowni wodnych oparta jest o mapy Google, co umożliwia wyświetlanie treści na mapie topograficznej lub obrazach satelitarnych. Użytkownik może samodzielnie dodać nowe miejsce, zlokalizować istniejący już obiekt, a także zapoznać się z informacjami kluczowymi dla przyszłej inwestycji: szacowanym średnim przepływem i wysokością spadu, szacunkową mocą instalowaną obiektu, przeznaczeniem historycznym, obecnym stanem technicznym, ograniczeniami związanymi z ochroną środowiska i ochroną obiektów zabytkowych oraz odległości od sieci energetycznej.

mapa1
Przykładowy widok mapy – układ topograficzny

6 tysięcy potencjalnych elektrowni

Zawierająca 6 tysięcy obiektów mapa RESTOR Hydro w Polsce jest fragmentem większej bazy danych obejmującej potencjalne lokalizacje małych i mikroelektrowni wodnych w całej Europie. Na mapie obejmującej obszar Europy zebrano dane o ponad 50 tysiącach obiektów piętrzących i wykorzystujących w przeszłości energię wody, które potencjalnie nadają się do wykorzystania w celu produkcji energii.

Od historii do współczesności

Motywacją do stworzenia Mapy RESTOR Hydro było występowanie na terenie krajów europejskich wielu zaniedbanych, nieczynnych i zrujnowanych kół wodnych napędzających w przeszłości młyny, tartaki, folusze, kaszarnie, itp. W obiektach tych tkwi niewykorzystany potencjał hydroenergetyczny. Na przykład na terenach Polski w latach 30. ubiegłego wieku funkcjonowało ok. 8 tysięcy różnego rodzaju instalacji wykorzystujących energię wody, a dziś pracują zaledwie 743 elektrownie wodne.

Wykorzystanie potencjału tkwiącego w historycznych obiektach hydroenergetycznych oznacza opłacalną ekonomicznie produkcję energii w mikro i małych elektrowniach wodnych, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum wpływu na środowisko takich inwestycji (wykorzystywana jest już bowiem istniejąca przegroda na rzece, przy której najczęściej wraz z elektrownią inwestor zobowiązany jest do budowy przepławki dla ryb, a zatem w wyniku i w miejscu inwestycji ciek zostaje udrożniony).

mapa2
Przykładowy widok mapy – układ satelitarny

11 zespołów, 8 krajów

Mapa lokalizacji mikroelektrowni i małych elektrowni wodnych została stworzona w ramach międzynarodowego projektu RESTOR Hydro realizowanego przez konsorcjum składające się z 11 zespołów z ośmiu krajów europejskich. Projekt był współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Inteligentna Energia – Program dla Europy (IEE). Polska reprezentowana była w projekcie przez TRMEW Sp. z o.o.

Baza danych jest dostępna pod adresem: http://www.restor-hydro.eu/en/tools/mills-map/

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


DMgI

Komentarz #69002 dodany 2020-06-18 20:04:36

linki do map nie dzialaja


Komentarz #130537 dodany 2021-02-28 01:26:00

gdzie sa te mapy

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024