Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Powstanie ewidencja domowych kopciuchów? Pomogą kominiarze

Powstanie ewidencja domowych kopciuchów? Pomogą kominiarze
szp
20.05.2019, o godz. 10:09
czas czytania: około 2 minut
0

Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” zapowiada, że do końca 2020 r. miałaby powstać krajowa ewidencji domowych pieców. W jej tworzenie mieliby zostać zaangażowani kominiarze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Deklaracja złożona przez Piotra Woźnego padła podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, gdzie mówił on m.in. o tym, że tzw. wysoka emisja, czyli źródła ciepła używane przez przemysł, jest dobrze zewidencjonowana. W KOBiZE, czyli Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, zarejestrowanych jest dziś 28 tys. emitentów.

Skala bazy dla domowych źródeł ciepła odpowiadających za niską emisję musiałaby być znacznie większa. Wiadomo, że w Polsce jest dziś ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych. W 3,5 mln z nich węgiel używany jest jako główne paliwo zasilające domowy piec.

Dlatego, jak stwierdził pełnomocnik premiera ds. “Czystego Powietrza”, w tworzeniu ewidencji mają pomóc kominiarze, których w Polsce jest ok. 5 tys. Mieliby to robić przy okazji przeprowadzania obowiązkowych kontroli przewodów kominowych (muszą to robić dwa razy w roku).

Pilotażowy program ewidencji prowadzony jest dziś w dziewięciu polskich gminach. Jego koszt to 8,8 mln zł, a współfinansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Piotr Woźny zapowiada, że stworzenie centralnej ewidencji ma pomóc efektywniej wydawać pieniądze na dofinansowania do wymiany pieców.

Kilka dni temu Ministerstwo Środowiska chwaliło się, że przez osiem miesięcy funkcjonowanie programu podpisano niecałe 9 tys. umów, a złożono około 51 tys. wniosków o dofinansowanie do wymiany pieców. Zapowiedzi programu „Czyste powietrze” mówiły, że w 10 lat resort chciałby wymienić źródła ciepła w 4 mln polskich domów. To oznaczałoby konieczność podpisywania ponad 33 tys. umówi miesięcznie.

Źródło: Puls Biznesu

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024