Kolejny w ostatnich dniach pożar miejsca magazynowania odpadów. Pożar wybuchł w Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Gaci, w województwie dolnośląskim.

Informację o pożarze w regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych w pobliżu Oławy strażacy otrzymali około godz. 14:00. Na miejsce wysłano wozy bojowe z jednostek z powiatu oławskiego, wspierane przez strażaków z Brzegu i Strzelina oraz cysternę z wodą sprowadzoną z Wrocławia. W pożarze nikt nie ucierpiał, wszyscy pracownicy, a także cześć mieszkańców zostało ewakuowanych.

Na początku ogniem zostało objętych około 200 m kw. miejsca w magazynowania odpadów wielkogabarytowych. Ostatecznie ognień objął około 500 m kw. Kilkanaście minut po godz. 15:00 rzecznik prasowy KP PSP w Oławie poinformował, że sytuacja została opanowana a pożar już się nie rozprzestrzenia. Akcja dogaszania pogorzeliska potrwa prawdopodobnie do późnego wieczora.

To nie pierwszy taki przypadek w tym miejscu. Pożar miał też miejsce m.in. w 2016 r.

ZGO Gać położony na granicy województw opolskiego i dolnośląskiego obsługuje niemal 250 tys. mieszkańców i pozostaje jedną z najbardziej nowoczesnych instalacji w kraju. W latach 2011-2015 inwestycje pochłonęły ponad 128 mln zł (przy dofinansowaniu rzędu 61 mln zł). Niedawno rozpoczęta inwestycja ma za zadanie zagospodarowanie właśnie odpadów wielkogabarytowych, których wciąż przybywa.

To drugi w ciągu dwóch dni pożar miejsca magazynowania odpadów. W niedzielę pożar wybuchł w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w Ostrowie Wielkopolskim. Ogień zajął tam kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Źródła: Gazeta Wrocławska, RMF24, Oława998

Czytaj więcej

5 Komentarze

  1. Czy te fajerwerki, to był jakiś punkt w programie „12. Konferencji Mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów. Kierunek: regionalne centrum recyklingu” ?

    • W programie konferencji była przede wszystkim merytoryczna dyskusja, a konferencja skończyła się 30 maja 🙂

      Jakub Wojajczyk, wydawca PortalKomunalny.pl

Skomentuj