Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Poznań. Archeolodzy badają teren, na którym ma powstać pomnik wypędzonych Wielkopolan

Poznań. Archeolodzy badają teren, na którym ma powstać pomnik wypędzonych Wielkopolan
Nauka w Polsce/jw
16.05.2024, o godz. 9:41
czas czytania: około 2 minut
0

Nowy pomnik upamiętniający Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny światowej ma stanąć na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej w Poznaniu. Obecnie teren, na którym stanie pomnik, badają archeolodzy. Podczas prac odsłonięto szczelinę przeciwlotniczą.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Jak tłumaczył wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie Tomasz Płóciniczak, “obecnie jesteśmy na etapie prac archeologicznych poprzedzających roboty budowlane. Konieczność przeprowadzenia badań wynika z przeszłości tego miejsca, które podlega ochronie konserwatorskiej. Przed laty były tu fortyfikacje i cmentarz”.

Pomnik wypędzonych Wielkopolan

Płóciniczak zaznaczył, że równolegle trwają prace nad samym pomnikiem; wybrana pracownia przygotowuje płaskorzeźbę, która finalnie zostanie zamontowana na cokole planowanym w miejscu sprawdzanym przez archeologów.

Pomnik zostanie wykonany na podstawie zwycięskiej propozycji konkursowej pracowni Karola Badyny. W pracy doceniono interesujące zorganizowanie przestrzeni i uwzględnienie oczekiwań artykułowanych przez świadków wypędzeń. Pomnik będzie przedstawiać sylwetki ludzi w różnym wieku, stłoczonych na małym obszarze.

“Jak wyjaśniał opis pracy konkursowej, pomnik wypędzonych Wielkopolan to próba pokazania dwóch zjawisk: stanu psychicznego osób, które w jednej chwili muszą opuścić swój dom, a także koszmaru i przerażającego faktu wypędzenia i umieszczania ludzi w zatłoczonych wagonach towarowych” – podała Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Realizacja prac planowana jest na ten rok.


 

Prace archeologiczne

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała, że zgodnie z przewidywaniami archeolodzy podczas prac odsłonili szczelinę przeciwlotniczą – zagłębioną budowlę, której rolą było chronienie niemieckiej ludności cywilnej przed atakami z powietrza.

“Szczelina w parku Marcinkowskiego powstała najprawdopodobniej w 1944 roku. Wykonana została na rozkaz niemiecki, najpewniej przez polskich więźniów. Cała konstrukcja jest żelbetowa, co nieco wyróżnia ją na tle starszych szczelin w Poznaniu. Większość wykonywana była z cegły, a strop robiony był z żelbetu. Konstrukcję w parku Marcinkowskiego zdążono jeszcze pokryć warstwą zabezpieczającą przed wilgocią. Szczelina zachowała się w dobrym stanie, wypełniona była ziemią, która została wybrana podczas prac archeologicznych. Po sporządzeniu dokumentacji fotograficznej i opisowej szczelina zostanie ponownie zasypana” – podała spółka.

Wskazano również, że niemieckie umocnienia wybudowano na terenie cmentarza świętomarcińskiego, który to na początku XIX wieku został przeniesiony z lokalizacji przy kościele św. Marcina w rejon dzisiejszej ul. Towarowej.

“W momencie budowy umocnień zniszczono groby. Dziś archeolodzy w ziemi, którą zasypano szczelinę, znajdują drobne elementy świadczące o przeszłości tego miejsca, metalowe uchwyty trumien czy skrawki ubrań. Znaleźli także monetę boratynkę z XVII wieku, a także niemieckie fenigi. Archeolodzy zbadają jeszcze jeden fragment placu budowy, w miejscu którego powstanie ścieżka prowadząca do pomnika” – podano.

Nauka w Polsce

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024