Orkan Ksawery, który przechodził w czwartek nad zachodnią Polską doprowadził do awarii zasilania w ujęciach wody Aquanetu w Poznaniu. Bez wody wieczorem została znaczna część miasta. 

Brak wody odnotowano w kilku poznańskich dzielnicach, m.in.na Łazarzu, Wildzie, Grunwaldzie, Ratajach i Jeżycach. Infolinia Aquanet była oblegana.

“Ciśnienie spadało, ale udało mi się jeszcze zapełnić wiadra, by mieć wodę na herbatę i do mycia zębów”, “Nie pamiętam, kiedy po wichurze była taka awaria”, “Słabe ciśnienie i woda w kolorze brązowym” – takimi komentarzami dzielili się mieszkańcy miasta w Internecie.

Godz.20.00: rzeczniczka Aquanet Dorota Wiśniewska poinformowała, że przyczyny awarii są badane. – Prawdopodobnie doszło do awarii spowodowanych pogodą, trwa ustalanie co się stało i ile potrwa usuwanie awarii – powiedziała.

Godz. 21:00: Aquanet opublikował komunikat. – Z powodu wichury są przerwy w zasilaniu energetycznym na większości ujęć wody. Dodatkowo jest awaria magistrali wodociągowej przy Termach Maltańskich. Wszystkie nasze służby pracują. Jeszcze nie jesteśmy w stanie podać godziny pojawienia się wody w kranach. Działamy – oświadczyli przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Skąd się biorą nazwy huraganów i orkanów? - banner

Godz. 23.30 sytuacja normuje się. Woda jest już w większości miasta. Dorota Wiśniewska przekazała nam wyjaśnienie:

– Z powodu wiatru spadało napięcie lub występowały chwilowe braki w zasilaniu. Nasze stacje uzdatniania wody oraz pompownie załączały się i wyłączały co chwilę. Woda przestała płynąc. Dodatkowo mieliśmy awarię magistrali DN 1000 mm przy Termach Maltańskich. Nasi energetycy i automatycy rozjechali się po terenie i naprawili sytuację.

Godz.7.30: braki wody występują już tylko miejscowo, m.in. na Osiedlu Warszawskim, jednak wynika to przede wszystkim z kłopotów wewnętrznych instalacji (zapowietrzenia rur).

Godz. 10.00: trwają jeszcze prace na magistrali przy Termach Maltańskich, jednak woda jest w całym Poznaniu.

Czytaj więcej

Skomentuj