Na jednym z przejść dla pieszych w Poznaniu w chodniku zamontowano testowo świecące na zielono i czerwono listwy. To odpowiedź na coraz częstsze przypadki “smartfonowych zombie” – korzystających z telefonów osób, które wchodzą na pasy nie zwracając uwagi na sygnalizację świetlną.

Listwy LED działają na jednym z przejść dla pieszych na poznańskich Garbarach. Świecą kolorami sygnalizatorów – zielonym i czerwonym. Pomysł na ich zamontowanie narodził się w ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Zjawisko korzystania ze smartfonów podczas przekraczania jezdni będzie narastać. W odpowiedzi na to pojawiają się nawet pomysły wprowadzenia sankcji za takie zachowanie do kodeksu drogowego – mówią pomysłodawcy projektu “Obudź smartfonowe zombie!”.

Zdaniem poznaniaków rozwiązaniem nie jest jednak wystawianie mandatów, ale zadbanie o jak największe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Pomysł na przystosowanie przejść dla pieszych z myślą o “smartfonowych zombie” nie uzyskał co prawda odpowiedniej liczby głosów w budżecie obywatelskim, ale zdecydowała się go zrealizować prywatna firma.

– Światła zamontowane są w podłożu. Przez pół roku oświetlenie będzie testowane. Miasto nie ponosi żadnych kosztów montażu, a w przypadku negatywnego wyniku testów – wykonawca jest zobowiązany do odtworzenia nawierzchni – wyjaśnia Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Światła dla zombie

Poznań idzie z duchem czasu. Lubicie takie nowoczesne rozwiązania? Na których skrzyżowaniach powinny pojawić się takie instalacje?

Posted by Portal Poznan.pl on Friday, 19 January 2018

Świecące listwy dla przechodniów w Poznaniu

Świecąca listwa na przejściu dla pieszych dla "smartfonowych zombie" w Poznaniu

Czytaj więcej

Skomentuj