Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Poznań. Nowe nazwy ulic i skwerów upamiętnią wejście Polski do UE

Poznań. Nowe nazwy ulic i skwerów upamiętnią wejście Polski do UE
pap/jw
12.02.2024, o godz. 13:14
czas czytania: około 4 minut
0

W tym roku minie 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Decyzją poznańskich radnych, dwa poznańskie skwery i dwie ulice otrzymały nazwy, które upamiętniają to wydarzenie i ludzi, którzy się do niego przyczynili.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jak poinformował poznański magistrat, ulica łącząca ul. Jawornicką z ul. Babimojską będzie nazywać się ulicą Unii Europejskiej.

U styku ulic

Nowa nazwa ulicy pojawi się również w odniesieniu do ulicy łączącej ul. Babimojską z ul. Smardzewską. Będzie nosić nazwę Jana Kułakowskiego.

“Jan Kułakowski urodził się w 1930 w Myszkowie. Jako nastolatek walczył w Powstaniu Warszawskim. Ukończył prawo i nauki polityczne w Leuven, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa. Od 1954 roku prowadził negocjacje z autorytarnymi rządami na całym świecie, uwalniając z więzień ludzi represjonowanych za działalność związkową. W 1990 roku został pierwszym ambasadorem RP przy Wspólnotach Europejskich w Brukseli. W czasie jego kadencji Polska wynegocjowała i podpisała układ stowarzyszeniowy oraz złożyła formalny wniosek o członkostwo. W 1995 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a rok później otrzymał Polską Nagrodę Europejską przyznawaną przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. W 2002 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w Warszawie w 2011 r.” – przypomniał poznański magistrat.

Skwer przy ul. Grunwaldzkiej

Nową nazwę otrzyma także skwer przy ul. Grunwaldzkiej – będzie nosić imię Bronisława Geremka; historyka, uczestnika obrad Okrągłego Stołu i ministra spraw zagranicznych w latach 1997-2000.

Jak przypomniał magistrat, Bronisław Geremek urodził się w 1932 r. w Warszawie. “W sierpniu 1980 r. wszedł w skład Komisji Ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku, a następnie był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność oraz Lecha Wałęsy”.

“Nieprzerwanie od 1989 roku do 2001 roku był posłem na Sejm. W 1998 roku złożył w imieniu rządu RP oświadczenie otwierające negocjacje o członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a w 1999 r. sygnował polskie dokumenty akcesyjne do Paktu Północnoatlantyckiego. W 1998 roku – jako pierwszy Polak – został uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego, europejskim wyróżnieniem za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. W 2002 r. odznaczony Orderem Orła Białego. Zginął w wypadku drogowym w 2008 r.” – podał magistrat.

Skwer położony na os. Kopernika

Imię Władysława Bartoszewskiego otrzymał natomiast skwer położony na os. Mikołaja Kopernika. Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 r. w Warszawie.

“Jesienią 1940 r. został zatrzymany i wysłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1963 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 1990 – 1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Austrii, dwukrotnie był też ministrem spraw zagranicznych, a w latach 1997–2001 pełnił funkcję senatora. Był autorem ok. 40 książek i blisko 1500 artykułów, publikowanych w kilku językach, o tematyce związanej z historią najnowszą Polski oraz dyplomacji. Za wybitne zasługi prof. Władysław Bartoszewski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Orderem Orła Białego (1995), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w Warszawie w 2015 r.” – podkreślono.

Skwer w rejonie ulic Stawna i Garbary

Skwer położony w rejonie ulic Stawna i Garbary będzie z kolei nosił imię o. Czesława Białka. Ojciec Czesław Białek urodził się w 1920 r. w Warszawie. Jako żołnierz Armii Krajowej walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie został ciężko ranny. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie, za solidarność z prześladowanymi i głoszone kazania sądy PRL skazywały go trzykrotnie na karę więzienia. Po wyjściu z niego trafił do klasztoru oo. jezuitów w Poznaniu.

“Organizował pomoc materialną dla kombatantów, więźniów i ich rodzin, we współpracy z poznańskimi prawnikami był inicjatorem procesów rehabilitacyjnych. Organizował pomoc materialną dla polskich misjonarzy i ich podopiecznych, działał na rzecz ekumenizmu, wspierał NSZZ Solidarność i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Był autorem wielu monografii i artykułów dotyczących antropologii, misji, religii. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, zmarł w 1984 r. w Poznaniu” – poinformował magistrat.

Rondo z nową nazwą

Nową nazwę – Piątkowo – otrzymało też rondo u zbiegu ulic: Karola Szymanowskiego, Franciszka Stróżyńskiego i Hulewiczów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024