725-tysięczna aglomeracja szacuje, że za wywóz odpadów może nie płacić nawet 90 tys. jej mieszkańców. Rocznie przynosi to miastu ok. 6 mln zł straty.
Jak mówią poznańscy urzędnicy, powszechną praktyką wśród mieszkańców miasta jest wypełnianie deklaracji “śmieciowych” niezgodnie z prawdą. Opłaty naliczane są później za mniejszą liczbę lokatorów niż faktycznie zamieszkujących w danym gospodarstwie. Prowadzi to do tego, że osoby uczciwe muszą płacić za nieuczciwych.
Zastępca prezydenta Poznania Tomasz Lewandowski powiedział w rozmowie z TVN24, że skala problemu jest obecnie tak duża, iż miasto rozważa radykalną zmianę sposobu naliczania opłat za wywóz odpadów.
CZYTAJ TAKŻE: GOAP ma nowego prezesa. Wiemy, kto zastąpi Bartosza Wielińskiego
Urzędnicy biorą pod uwagę m.in. system działający w Szczecinie, gdzie koszty odbioru śmieci uzależnia się od poboru wody w mieszkaniu. Miasto rozważa też wprowadzenie rozwiązania z Gdyni – tam mieszkańcy płacą za odpady od metra kwadratowego.
– (Unikanie opłat za wywóz odpadów – red.) to niestety powszechna bolączka – mówi Andrzej Gawłowski, były poseł i dyrektor Związku Celowego Gmin MG-6 w Gorzowie Wielkopolskim.
– Przyczyny są wielorakie. Po pierwsze: brak wiarygodnych informacji o wszystkich zobowiązanych do wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami (w tym choćby kwestia obowiązku meldunkowego i oparcie opłaty o deklarację) – wyjaśnia Gawłowski.
– Po drugie: brak lub niedostatki oprogramowania informatycznego do zarządzania takimi bazami danych. Po trzecie niedostatki systemu kontroli nad operatorami, w tym systemów GPS/RFID. Po czwarte niewystarczające zasoby ludzkie po stronie samorządów, dedykowane zarządzaniu gospodarką odpadami – wyjaśnia ekspert.
W marcu ogłoszono, że całkowite straty Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) szacowane są na 11 mln zł. W związku z tym zapowiedziano, że, w ramach oszczędności, pieniądze na nowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów mieszkańcy będą musieli wyłożyć z własnej kieszeni.
Zobacz wideo “Problemy z odpadami. 90 tys. poznaniaków nie płaci za śmieci”:
Komentarze (0)