Firmy Grupy Aquanet oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN prowadzą badania w zakresie badania próbek pod kątem zawartości RNA wirusa od lipca 2020 r., i właśnie ze względu na te doświadczenia, miasto Poznań podejmie z nimi współpracę w monitorowaniu ścieków komunalnych. Pozwoli to sprawdzić, ile jest w nich kopii RNA wirusa, a co za tym idzie – ilu mieszkańców miasta jest chorych na COVID-19.
– Byliśmy jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który zaczął prowadzić tego typu badania już podczas pierwszych fal pandemii – mówi Paweł Chudziński, prezes zarządu Aquanet SA.
Więcej niż w raportach
W czerwcu 2020 r. została wdrożona opracowana przez analityków z Aquanet Laboratorium metoda, w ramach stałego monitoringu systemu kanalizacyjnego w aglomeracji poznańskiej.
– Wyniki badań naukowców jednoznacznie wskazują, że istnieje związek między stwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia liczbą zakażeń, a wykrytą liczbą kopii RNA wirusa w próbkach. W większości analizowanych punktów monitoringowych obserwuje się obecnie ich większe ilości niż można by wnioskować z liczby raportowanych przypadków zakażeń w Poznaniu – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznania.
Taka sytuacja może wskazywać na większe ryzyko zakażenia i choroby, niż wynikałoby to z oficjalnych komunikatów na temat liczby zarażonych, ze względu na większą liczbę osób, które przechodzą zakażenie bezobjawowo.
Walka trwa
W Polsce znowu przybywa zakażonych koronawirusem. Liczba zaszczepionych, choć akurat w Poznaniu duża, jest wciąż niewystarczająca, by zapewnić odpowiednią ochronę przed pandemią.
– W Poznaniu pełną dawką zaszczepiło się już 67,4 proc. mieszkańców. Co najmniej jedną dawkę przyjęło blisko 90 proc. osób w wieku ponad 70 lat, a niemal we wszystkich pozostałych grupach wiekowych również jest to ponad 76 proc. Trzeba jednak pamiętać, że osoby zaszczepione nadal mogą przenosić wirusa i zakażać innych.
– Niemal we wszystkich pozostałych grupach wiekowych również jest to ponad 76 proc. Trzeba jednak pamiętać, że osoby zaszczepione nadal mogą przenosić wirusa i zakażać innych – zaznaczył Solarski.
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu w ramach współpracy uzupełni badania obecności wirusa w ściekach o sekwencjonowanie jego genomu. Pozwoli to określić warianty, które mogą być bardziej zjadliwe lub zakaźne.
Komentarze (0)